İtalya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri üçüncü tura kaldı

İtalya'nın yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere toplanan bin kişilik Büyük Seçici Meclis’te yapılan ikinci tur oylamasında, aday gösterilen hiçbir isim 3'te 2 çoğunluk sayısına ulaşamadı. Seçimler üçüncü tura ertelendi.
  • 26.01.2022, 13:55:36
  • Güncelleme: 3 ay önce
İtalya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri üçüncü tura kaldı

İtalya Büyük Seçici Meclis’i ülkenin 13. cumhurbaşkanını belirlemek üzere bir kez daha toplandı. Meclis’te yapılan ikinci tur oylamasında da olumlu bir sonuç çıkmadı.

Oylamada, delegeler tarafından aday gösterilen hiçbir ismin 3'te 2 çoğunluk sayısı olan 673'e ulaşamaması sebebiyle bu turda da cumhurbaşkanı seçilemedi.

Meclis’te yapılan ikinci tur oylamasında, 976 kişi oy kullanırken, 527 oy boş atıldı.

Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati ile oturuma başkanlık eden Temsilciler Meclis Başkanı Roberto Fico, cumhurbaşkanı seçimine üçüncü tur oylamasıyla devam edileceğini açıkladı.

YENİ CUMHURBAŞKANINI BİN KİŞİLİK MECLİS SEÇECEK

Cumhurbaşkanlığı seçim kanuna göre, seçici meclis, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu üyesi 315 senatör ve 6 hayat boyu senatör, alt kanat Temsilciler Meclisi’ne üye 630 milletvekili ile 20 idari bölgeden gelen 58 temsilcinin katılımıyla oluşan bin 9 üyeden oluşuyor.

Oylama sürerken, merkez sağ ittifak adına açıklama yapan Lig Partisi Genel Başkanı Matteo Salvini, İtalya’da son 30 yıldır seçilen cumhurbaşkanlarının ya doğrudan merkez sol içinden seçildiğini ya da merkez solun önerdiği isimler olduğunu belirterek, bu sefer merkez sağın önerdiği bir ismin cumhurbaşkanı olmasını istediklerini söyledi.

SAĞ VE SOL PARTİLERDEN İTTİFAKA YEŞİL IŞIK

Salvini, Eski Senato Başkanı Marcello Pera, Eski Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti ve Eski Hakim Carlo Nordio'nun olduğu üç ismi, merkez sağın cumhurbaşkanı adayları olarak merkez sola sunduklarının bilgisini verdi ve bu isimlerin halihazırda herhangi bir partiye üye olmadığını belirtti.

İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) Genel Başkanı Giorgia Meloni ise tekliflerinin bu isimler olduğunu, sorumlulukla hareket edilmesi gerektiğini ve yanıt beklediklerini söyledi.

Merkez sol ittifakta; Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta, Özgürler ve Eşitler (LeU) Partisi lideri Roberto Speranza ve bu seçimde merkez solla hareket eden 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) lideri Giuseppe Conte, bir araya gelerek merkez sağ ittifakın aday listesini değerlendirdi.

Merkez sol ittifak üyeleri, merkez sağın aday listesindeki üç isme de "hayır" diyerek, bu isimlerin yerine cumhurbaşkanı olacak kişinin partilerüstü olması gerektiği vurgusu yaptı.

Merkez sol ittifak, merkez sağ ile görüşmeye açık oldukları mesajını da verdi.