İsveç'ten Türkiye’ye küstah tehdit

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, terör örgütlerine verdikleri desteklerden dolayı Stockholm ve Helsinki'nin NATO'ya üyeliğine olumsuz cevap veren Türkiye’yi tehdit etmeye kalktı.
  • 14.05.2022, 12:27:19
  • Güncelleme: 1 hafta önce
İsveç'ten Türkiye’ye küstah tehdit

Rus yayılmacılığına karşı birtakım güvenlik riskleriyle karşı karşıya olan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girme hayalleri suya düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütü PKK’ya destek veren ülkelerin NATO’ya girmesine sıcak bakmadığını açıklaması dünya gündemine oturdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Bizimle iyi geçinmek Türkiye'nin çıkarına olur” değerlendirmesinde bulundu.

Linde, “NATO’daki bütün ülkelerin desteğini istiyoruz. NATO’nun önemli ülkeleri bizim arkamızda. Bizimle ve o ülkelerle iyi geçinmek, Türkiye’nin çıkarına olur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç’in terör örgütlerinin misafirhanesi gibi olduğunu söylemişti.

Erdoğan, iki ülkenin NATO'ya üyeliğine terör örgütlerine destek verdikleri gerekçesiyle 'olumlu bakmadıklarını' açıklamıştı.

NATO'ya üye olmak isteyen ülkeler için tüm üyelerin onay vermesi gerekiyor.