İsveç, 1988’deki infazlarla bağlantılı bir İranlıyı savaş suçlarından yargılıyor

İsveç’teki savcılar, bugün (27 Temmuz Salı) İsveç’te bir İranlının, 33 yıl önce ülkesinde gerçekleşen siyasi mahkumlara ilişkin toplu infazların arka planında ‘savaş suçları işlemekle ve cinayetle’ suçlandığını açıkladı.

  • 28.07.2021, 13:23:42
  • Güncelleme: 1 saniye önce
İsveç, 1988’deki infazlarla bağlantılı bir İranlıyı savaş suçlarından yargılıyor

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre, iddianamede infazların İran- Irak savaşının sonlarına doğru gerçekleştiği belirtildi.

İddia makamı yaptığı açıklamada, “İran Dini Lideri Humeyni, bundan kısa bir süre sonra, İran cezaevlerinde tutulan ve İran muhalefetine sempati duyan tüm mahkumların infaz edilmesi emri verdi” ifadelerine yer verdi.

İsveçli savcı, “Bu mahkumların büyük bir kısmı 30 Temmuz- 16 Ağustos 1988 tarihleri ​​arasında İran’ın Kerec şehrinde Gohardasht Hapishanesi’nde idam edildi” dedi.

İddianameye göre sanık, o dönemde cezaevinde savcı yardımcısının yardımcısıydı. Sanık, ‘kitlesel infazlara karışmak, mahkumları işkence ve insanlık dışı muamele olarak kabul edilen şiddetli acılara maruz bırakmak’ ile suçlanıyor.

İsveç radyosuna ve TT haber ajansına göre, 60 yaşındaki sanık, aleyhindeki suçlamaları reddetti.

Duruşmanın, 10 Ağustos’ta Stockholm Bölge Mahkemesi’nde başlaması planlanıyor.

Sanık, 2019 yılının sonlarında Stockholm’deki Arlanda Havalimanı’na indikten hemen sonra tutuklanmıştı.

Başsavcı Christina Lindhof Carlson, yaptığı açıklamada “Bu iddianameyle sonuçlanan kapsamlı soruşturma, bu suçların otuz yılı aşkın bir süre önce İsveç toprakları dışında işlenmesine rağmen İsveç’te yasal işlemlere tabi tutulabileceğini ortaya koydu” dedi.

  • Kaynak: ŞA