İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin üç duruşma yapılacak

Danıştay 10. Dairesinde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemli 60'a yakın başvuru daha bulunduğu ve dairenin gelecek ay görülecek üç ayrı duruşmadan sonra nihai kararın açıklanacağı öğrenildi.
  • 11.05.2022, 15:34:52
  • Güncelleme: 1 hafta önce
İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin üç duruşma yapılacak

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davalar, Danıştay 10. Dairesinde gruplar halinde esastan görülecek.

Sözleşmeden çekilme kararının iptali talepli açılan 10 davayı birleştirerek 28 Nisan'da duruşma yapan Danıştay 10. Dairesi, aynı konudaki 60'a yakın davayı da 20'şerli gruplar halinde üç ayrı duruşmada ele alacak.

Dairenin, 7-14 ve 23 Haziran'da yapacağı üç ayrı duruşmanın ardından, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Danıştay Konferans Salonu'nda 28 Nisan'da gerçek ve tüzel 10 kişinin açtığı davanın duruşmasında, Danıştay savcısı çekilme kararına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptalini istemişti.

SÜREÇ

Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi", Türkiye Cumhuriyeti bakımından 20 Mart 2021'de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedildi.

Bunun üzerine kararın iptali ve yürütmenin durdurulması yönünde Danıştay'a çok sayıda dava açıldı.

Danıştay 10. Dairesi, 29 Haziran 2021'de yürütmenin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti, bu karara yapılan itirazın da 18 Kasım 2021'de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddine karar verildi.