İsrail’den Bahreyn’e tarihi ziyaret

İsrail ile Bahreyn arasında imzalanan normalleşme anlaşması sonrası ilk defa bir İsrail Başbakanı Bahreyn’e ziyaret gerçekleştirdi.
  • 15.02.2022, 16:09:59
  • Güncelleme: 4 ay önce
İsrail’den Bahreyn’e tarihi ziyaret

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Bahreyn’e düzenlediği tarihi ziyaret kapsamında dün gece başkent Manama’ya gitti.

Bahreyn'e ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiren Bennett, Bahreyn Uluslararası Havaalanında Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif Al Zayani tarafından karşılandı.

Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Bennett'in Bahreyn ziyaretine dair bilgi verdi.

Başbakan'ın, İsrail ile Bahreyn arasında dün imzalanan araştırma ve geliştirme anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Gendelman, Bennet'in, Bahreyn Dışişleri, Sanayi ve Ulaştırma Bakanlarıyla bir araya geldiğini bildirdi.

Görüşmelerde, ekonomi ve teknoloji alanlarında iş birliğini artırma yöntemleri ile İsrail ve Bahreyn'in ortak coğrafi özelliklerinden en iyi şekilde yararlanma yollarının konuşulduğunu bildiren Sözcü Gendelman, ekonomik proje sahipleri ile Müslüman ve Yahudi iş adamlarına yönelik fırsatların ele alındığını belirtti.

Gendelman, Bennett’in iki ülke bakanları arasındaki "güçlü ve etkili" ilişkilerden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Tel Aviv ile Manama yönetimleri arasında 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen törenle "ilişkileri normalleştirme anlaşması" imzalanmıştı.