İsrail’de Bennett kabinesinde ilk çatlak

İsrail’de Naftali Bennett'in kabinesindeki Stratejik Planlama Bakanı Eli Avidar istifa ettiğini duyurdu.
  • 23.02.2022, 09:35:28
  • Güncelleme: 11 ay önce
İsrail’de Bennett kabinesinde ilk çatlak

Bennett hükümeti bir dizi siyasi krizle boğuşuyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan habere göre, sağ görüşlü "İsrail Evimiz" partisinden Stratejik Planlama Bakanı Eli Avidar düzenlediği basın toplantısında istifasını bildirdi.

Avidar, gerçekleştirdiği toplantıda, aylardır beklediği İstihbarat Bakanlığı görevine atanmaması nedeniyle geçici olarak kabul ettiği Stratejik Planlama Bakanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Eli Avidar, İsrail hükümetinin performansına ağır eleştiriler yönelterek, üç ay önce hükümetin kendisini İstihbarat Bakanlığı görevine atamak gibi bir niyetinin olmadığı netleştikten sonra istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Bennett'in Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile imzaladığı (koalisyon hükümetinin başkanlık görevine ilişkin) rotasyon anlaşmasını uygulamaya niyetli olmadığını belirten Avidar, istifasının ardından Meclis’e döneceğini bildirdi.

BENNETT HÜKÜMETİNDE İLK BAKAN İSTİFASI

Avidar'ın kararıyla birlikte Bennett hükümetinde ilk kez bir bakan istifa etmiş oldu.

İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan haberde ise Avidar’ın Meclis’e dönmesiyle beraber, oluşturulan koalisyon hükümetinin yönetiminde zorluklar meydana gelebileceği belirtildi.

Geçen Temmuz ayında Başbakanlığa bağlı olarak çalışan Avidar'a İstihbarat Bakanlığı görevinin verilmesi bekleniyordu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz dün yaptığı açıklamada, lideri olduğu koalisyon hükümetindeki Mavi-Beyaz İttifakı'nın, güvenlik güçlerinin emekli maaşlarındaki artışı onaylamadığı sürece hükümet tarafından önerilen yasa tasarılarının oylanmasına katılmayacağını bildirmişti.

“BENNETT HÜKÜMETİNİN DÜŞÜSÜ İÇİN BAŞLANGIÇ”

Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud, bu hamlenin Bennett hükümetinin düşüşü için bir başlangıç olduğunu açıklamıştı.

İsrail'de Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett öncülüğünde kurulan koalisyon hükümeti, 13 Haziran'da Meclisten güvenoyu alarak göreve başlamıştı. Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor.

Koalisyondaki partilerin anlaşmasına göre yeni hükümetin ilk başbakanı Yamina lideri Bennett oldu. Bennett, 2 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüttükten sonra Ağustos 2023'te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi lideri Lapid'e devredecek.