İsrail yılbaşından bu yana 6 bin Filistinliyi tutukladı

İşgalci İsrail güçleri bu yılın başından bu yana 141'i kadın ve 739'u çocuk olmak üzere 6 bin Filistin vatandaşını tutukladı.
  • 08.11.2022, 16:31:49
  • Güncelleme: 2 ay önce
İsrail yılbaşından bu yana 6 bin Filistinliyi tutukladı

Filistinli Mahkumlar Kulübü Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin bu yılın başından bu yana 141'i kadın ve 739'u çocuk olmak üzere 6.000 Filistin vatandaşını tutukladığını söyledi.

Kulüpten yapılan açıklamada, işgalin 1.829 idari gözaltı emri çıkardığını, en yüksek tutuklamaların ise yaklaşık 2.700 vakayla işgal altındaki Kudüs şehrinde kaydedildiğini ekledi.

Açıklamada, cezaevlerindeki yaralı sayısındaki artışın, yakın sağlık takibi gerektiren zor vakaların sayısında yükselişe yol açtığına ve birçoğunun hala yaşamları için gerçek risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Mahkumlar Kulübü, idari gözaltı operasyonlarının mevcut veriler açısından son birkaç yıla göre en tehlikelisi olduğunu vurguladı.

Kulüp, idari gözaltı kararlarının en yüksek yüzdesinin geçen Ağustos ayında yüzde 272 olduğuna dikkati çekerek, cezaevlerindeki idari tutuklu sayısının Ekim ayı sonuna kadar 820'den fazla tutukluya ulaştığını söyledi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber