İsrail-Ukrayna askeri yakınlaşmasına Rusya'nın tepkisi ne olacak?

İbrani medyasında çıkan bir haber Ukraynalı üst düzey askeri yetkililerin İsrail'i ziyaret ettiğini yazdı. İsrail ve Ukrayna arasında gizli tutulan bu görüşmenin yayınlanması İsrail'in Ukrayna'yı destekler hale geldiğinin açık bir kanıtı olarak yorumlanıyor. 
  • 30.11.2022, 11:15:30
  • Güncelleme: 2 ay önce
İsrail-Ukrayna askeri yakınlaşmasına Rusya'nın tepkisi  ne olacak?

İsrail-Rus gerilimi Ukrayna'daki savaşı üzerinden artmaya devam ediyor. Tel Aviv'deki askeri çevreler, geçtiğimiz günlerde aralarında orduda yüksek rütbeli bir subayın da bulunduğu Ukraynalı askeri personelden oluşan bir heyetin İsrail'e geldiğini açıkladı.

Ukrayna tarafından İsrail'e yapılan bu askeri ziyaret Rusya ile gerginliğin artmasını engellemek için gizli tutuldu.

İbrani Kanalı 13 kanalının siyasi muhabiri Moriah Walberg haberinde, İsrail'in Ukrayna ve Rusya arasında bir denge politikası sürdürmeyi amaçladığını belirtirken Ukraynalı askeri yetkililerin ziyareti ile bu durumun ortadan kalktığını bildirdi. 

Ukraynalı askeri yetkililer İsrail Savunma Bakanlığı'ndaki yetkililerle bir dizi toplantı yaptıları ve bu ziyaretin resmi amacının uyarı sistemlerinin inşasını teşvik etmek, savaşa karşı İsrail'in Ukrayna'ya devredeceğini füzeler hakkında görüşmek olduğu İbrani Kanalı 13'teki haberde yer aldı. 

Ukrayna'nın destek talebinin içeriğinde en önemlileri "Iron Beam, Barak 8, Patriot, Iron Dome, David's Sling ve Arrow" sistemleri olmak üzere belirli sistemlerin elde edilmesi ve Ukraynalı operatörlerin eğitilmesinin yer aldığı belirtiliyor.

İsrail'in Ukrayna'ya yardım etme arzusu, Rusya'nın İsrail ordusunun Suriye ve Lübnan'daki hareket özgürlüğünü azaltarak veya en azından bozarak karşılık vereceği bilinen bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Bu da İsrail'in küresel bir güç ile karşı karşıya gelmesine neden olabilir. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber