İsrail kendi İHA'sını düşürmeye çalıştı

İsrail ordusu yanlışlıkla kendi İHA’sını hedef aldı. Kimliği tanımlanamayan İHA’nın hava savunma sistemlerini aktif ettiği ve bölgede sirenler çaldığı belirtildi.
  • 21.05.2022, 17:26:29
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail kendi İHA'sını düşürmeye çalıştı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), kimliği tanımlanmayan bir İnsansız Hava Aracını (İHA) hedef aldı. Söz konusu İHA’nın İsrail ordusuna ait olduğu anlaşıldı.

Özellikle ülkenin kuzeyindeki tehditlerin karmaşıklığından ötürü hedef tanımlamada sorunlar yaşayan İsrail, yanlışlıkla kendi İHA’sını düşürmeye çalıştı.

İbranice yayın yapan Haaretz gazetesinin haberine göre ise hava savunma sistemleri İHA'ya birden fazla füze fırlattı, ancak başarısız oldu.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, olay doğrulanırken, füze sistemlerinin ateşlendiğine dair bilgi paylaşılmadı.

Twitter paylaşımında, “Tanımlamadaki bir hata nedeni ile IDF hava savunma sistemleri, İsrail’in kuzeyinde sirenlerin duyulmasına sebep olan önlemelerde bulundu” ifadeleri kullanıldı.

İHA'nın tanımlanmasının ardından ülkenin kuzeyinde Lübnan sınırındaki Ma'ale ve Yusuf yerleşim birimlerinde sirenler çaldı ve bölge sakinleri sığınıklara saklandı.

İsrail ordusu iki gün önce Lübnan topraklarından gelen Hizbullah'a ait bir İHA'yı düşürdüğünü duyurmuştu.