İsrail istihbaratından Kudüs'teki Filistinlilere tehdit: Sorumlu olacaksınız

Filistinli aktivistler, Mescid-i Aksa'daki protestoların acımasızca bastırılmasının ardından İsrail istihbaratından tehdit mesajları aldıklarını bildirdi.

  • 12.05.2021, 13:21:33
  • Güncelleme: 11 ay önce
İsrail istihbaratından Kudüs'teki Filistinlilere tehdit: Sorumlu olacaksınız

Cuma gününden bu yana El Aksa ve İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ün diğer bölgelerinde devam eden olaylarda Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisi tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarında 700'den fazla Filistinli yaralandı.

The New Arab’da yer alan habere göre İsrail güçleri, geçtiğimiz hafta sonu Mescid-i Aksa’ya arka arkaya üç gün boyunca baskın düzenleyerek ibadet edenlere plastik mermiler ve göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Pazartesi günü Kudüs hastaneleri, servislerinin Filistinli yaralılarla dolduğunu duyurdu.

Devam eden şiddete ek olarak, İsrail askeri istihbaratı, büyük olasılıkla coğrafi konumlarını bir GPS sistemi ile belirlemek için, Filistinlilere "tehdit edici" kısa mesajlar göndermeye başladı.

Metinde; "Merhaba! Mescid-i Aksa'da şiddet olaylarına karıştığınız tespit edildi. Sorumlu olacaksınız. İsrail askeri istihbaratı," ifadelerine yer veriliyordu.

Mizan İnsan Hakları Vakfı'ndan avukat Ömer Hamasi,  Kudüs protestolarına katılmayan birçok Filistinlinin metni aldığını açıkladı.

Hamasi, "İşgal altındaki Kudüs'teki El Aksa Camii'nde bulunan veya orada olmayan birkaç kişiye son günlerde İsrail istihbaratından korkutucu ve tehdit edici mesajlar gönderildi. Metin, El Aksa Camii'ndeki şiddet eylemlerine katıldıklarının tespit edildiğini ve sorumlu tutulmakla tehdit edildikleri konusunda bilgilendiriyordu,” dedi.

İsrail'in son haftalarda Filistinlilere yönelik eylemleri insan hakları grupları ve politikacılar tarafından geniş çapta kınandı.

Uluslararası Af Örgütü, Pazartesi günü İsrail şiddetini ve Filistinlilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'teki evlerinden zorla sınır dışı edilmesini şiddetle eleştirdi.

İnsan Hakları Örgütü, Şeyh Cerrah mahallesinde ve El Aksa Camii'nde devam eden krizlere tepki olarak Pazartesi günü bir basın açıklaması yaptı.

Af Örgütü'nün topladığı tanıklara ait hesaplar ve fotoğraflı kanıtların, İsrail yetkililerinin "El Aksa'ya şiddetli baskınlar" ve "Şeyh Cerrah’taki barışçıl göstericilere yönelik sebepsiz saldırılar" başlattıklarını gösterdiğini açıkladı.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktör yardımcısı Salih Hicazi, "Kanıtlar, son günlerde büyük ölçüde barışçıl olan Filistinli protestoculara karşı taciz edici ve ahlaksız güç kullanan İsrail güçlerinin tüyler ürpertici bir modelini ortaya koyuyor" dedi.

Hicazi, "En son şiddet olayları, İsrail'in yasadışı İsrail yerleşimlerini genişletme ve Şeyh Cerrah’ta olduğu gibi Filistinli sakinlerin İsrailli yerleşimcilere yer açılması için zorla tahliyelerini hızlandırmaya yönelik sürekli operasyonlarına keskin bir bakış açısı sunuyor," dedi.

Hicazi, Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah’taki evlerinden İsrail yerleşimcilere yer açılması için sınır dışı edilmesi planlarının "açık bir şekilde uluslararası savaş kurallarını ihlal ettiğini ve savaş suçu anlamına geleceğini" söyledi.

Çeviri: Engin Dinç