İsrail işgal kuvvetlerinin 1948'deki soykırımı belgelendi

Filistin, 1948 yılındaki işgal sırasında savaş suçu işleyen İsrail’in Filistinlileri öldürerek toplu mezarlara gömdüğünün ortaya çıkması üzerine, uluslararası topluma soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.
  • 23.01.2022, 16:40:38
  • Güncelleme: 1 yıl önce
İsrail işgal kuvvetlerinin 1948'deki soykırımı belgelendi

Filistin yönetimi, İsrail’in 1948’deki Filistin topraklarını işgal etme sürecinde, silahlı çeteler tarafından gerçekleştirilen katliamların araştırılması için uluslararası soruşturma komisyonu kurulması talebinde bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Tarihi Filistin’in kuzeyindeki Tantura köyünde bulunan bir toplu mezarın Siyonist çetelerce 1948’de Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen bir katliama ait olduğunu belirten İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine dair yazılı açıklama yaptı.

İŞGAL DEVLETİ HUKUKSUZLUĞA DEVAM EDİYOR

Açıklamada, “İşgal devletinin işlediği suçlar 1948’de durmadı, bilakis hala, ısrarcı, ırkçı ve nefret dolu şekilde devam ediyor. Bu suç, ilgili soruşturmaların açılmasını ve bağımsız uluslararası bir soruşturma komisyonunun kurulmasını gerektiriyor. Bu komisyon, tüm dosya ve davaları açmayı, tanıkları dinlemeyi, işlenen suçların ve katliamların gerçeklerini ve boyutunu ortaya çıkarmak için işgal devletini arşivlerini açmaya zorlamalıdır” denildi.

TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKTI

İsrail’in işgal sürecinde işlediği savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları gizlemek için toplu mezarları yok ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Filistinli kurbanlara adalet getirmek, bu suçların ve katliamların çirkinliğini saklamaya ve örtbas etmeye devam eden İsrailli yetkilileri ve resmi İsrail kurumlarını cezalandırmak için geniş bir uluslararası kampanya gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

İSRAİL’İN KATLİAMI BELGESELE KONU OLDU

Siyonist milislerin 1948 Arap-İsrail Savaşı'na dair kan donduran itirafları, "Tantura Katliamı"nda öldürülen Filistinli köylülerin bugün İsrail'deki ünlü bir plajda toplu mezarda gömülü olduğunu gün yüzüne çıkarmıştı.

Akevot İsrail-Filistin Çatışma Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacı Adam Raz, Haaretz gazetesi için kaleme aldığı makalede, gizli kalan bir yüksek lisans tezi ile bu hafta sonu yayınlanacak bir belgeselde bahsi geçen eski İsrailli milislerin tanıklıklarını ve katliamın belgelerini aktarmıştı.

Tanık ifadelerine göre, Akdeniz sahilindeki Kayserya kentinin kuzeyinde yer alan Tantura köyünde, savaş esiri Filistinli köylüler katledilerek toplu mezarlara gömüldü.

Kurbanların gömülmesine yardım eden bir bölge sakininin ifadesine göre, Mayıs 1948'de siyonist milisler tarafından ele geçirilen Filistin'in Tantura köyünde 200'den fazla Filistinli öldürüldü.