İsrail'in Suriye saldırısı sonrası Rusya'ya öfke patlaması

İsrail'in Lazkiye'yi bombalamasının ardından rejim taraftarları Rusya'nın sessiz kalması üzerine protesto çağrısında bulundu.

  • 06.05.2021, 13:38:18
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail'in Suriye saldırısı sonrası Rusya'ya öfke patlaması

Lazkiye'deki lüks siteleri hedef alan İsrail bombardımanı, sosyal medyada büyük bir tartışmaya yol açtı ve rejim kontrolündeki bölgelerdeki yaşayan vatandaşlar Rusya'ya karşı eylem çağrısında bulundular.

Rejime bağlı medya kuruluşları ise İsrail bombardımanının Lazkiye'deki bir plastik fabrikasını hedef aldığını, bir kişinin öldüğünü ve 2 kişinin yaraladığını bildirirken, bağımsız kaynaklar Çarşamba günü Lazkiye'deki lüks sitelerin ve tatil kasabasının hedef alındığını ve zaiyatın daha fazla olduğunu iddia etti.

Ayrıca  İran Devrim Muhafızlar tarafından Suriye'nin Ras Şamra bölgesi yakınında kullanılan bir askeri üs, el-Haffah'ın güneybatısındaki ormanlarda bir askeri üs ve Cableh'deki Jawar al-Baqar köyü yakınlarında bir erken uyarı üssü İsrail tarafından vuruldu.

Bombardımanın yapıldığı alanların Rus üslerine ve Rusya Hava Savunma Sistemleri'nin (S-400, S-300) yakın bölgelerinin yanında olması İsrail'in önceki saldırılardan farklı olduğu iddia edildi.

Esed destekçileri sosyal medya hesaplarından Rusya'nın bu saldırılar karşısında sessiz kalmasına tepki gösterek Rusya'yı ihanetle suçladı. 

Ammar Maya adlı sosyal medya kullanıcısı, "Rus filosu ve S-300 ve S-400 füzeleri nerede, saldırı ve Rus filosu denizde neden müdahale edip füzeleriyle vurmadı. Yoksa İsrail Rusya'ya saldırıdan haber verdi mi?" dedi.

"Muhammed sy" isimli kullanıcı "İsrail'in yaptığı saldırıyı Rusya'ya bildirdiği kesin, bu nedenle Lazkiye'deki Rus üsleri sessizliğe büründü." ifadelerini kullandı.

Bir kullanıcı ise, Lazkiye'nin artık Suriye rejimi yetkisi altında olmadığını, tamamen Rus güçlerine tabi olduğunu, dolayısıyla bu bölgelerin korunmasının Rusya'nın sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Lazkiye ve Hama illerinde rejim ordusunun yanı sıra İran Devrim Muhafızları'nın emrindeki yabancı terörist gruplara ait askeri noktalar bulunuyor.


Suriye rejimi ve İran milisleri tarafından kontrol edilen bölgelerin zaman zaman İsrail savaş uçaklarının hedefleri haline geliyor ve saldırıların  birçoğu İran Devrim Muhafızları üslerinde yoğunlaşıyor.

Esed rejimi, İsrail'in 8 Nisan, 16 Mart, 28 ve 15 Şubat tarihlerinde Şam'a, 4 Şubat'ta ülkenin güneyindeki Kuneytra iline, 13 Ocak'ta Suriye'nin doğusundaki Deyrizor'a, 7 Ocak'ta başkent Şam'ın güneyine, 30 Aralık 2020'de de Şam'ın batı kırsalındaki Nebi Habil bölgesine hava saldırıları gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

ortadoğuhaber.com