İsrail, ilk savaşta 300 HAMAS üyesini hedef alacak

Maariv gazetesine açıklama yapan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, 300 HAMAS üyesi ile İslami Cihad’ın arasında olduğu diğer Filistinli direniş gruplarından isimlerin gelecekteki ilk savaşta hedef alınacağını söyledi.

  • 17.12.2020, 13:54:19
  • Güncelleme: 10 ay önce
İsrail, ilk savaşta 300 HAMAS üyesini hedef alacak

Kochavi açıklamasında, “İsrail’in, Gazze’ye daha önce düzenlenen ve bir aydan fazla süren önceki operasyonlardan farklı olarak düşman operasyonlarını bozguna uğratmak ve savaşın süresini kısaltmak için bir planları olduğunu” söyledi. Kochavi, “HAMAS hakimiyetini çökertme opsiyonu masada olmasa da, İsrail ordusu İslami Harekete karşı açık bir zafer elde edebilirdi.” ifadelerini kullandı.

Middle East Monitor’de yer alan habere göre İsrail işgal kuvvetleri, Kochavi tarafından hazırlanan hedeflere ulaşabileceğinin tahmin edildiği işgal altındaki Gazze’de değişik savaş senaryoları üzerine yeni manevralar uygulamaya başladı.  

İsrail işgal devleti, 2014 yılında Gazze’deki son savaşta çoğunluğu çocuk 2 bin 200 Filistinli’yi öldürdü. İsrail bununla beraber 2019 yılında önde gelen bir İslami Cihad kumandanını öldürdü.