İsrail güçleri sivil işgalcileri protesto eden Filistinlilere saldırdı

İsrail işgal askerleri, Batı Şeria'da yasa dışı sivil yerleşim birimlerini protesto eden Filistinlilere saldırdı. Olaylar sırasında 8 Filistinli yaralandı, çok sayıda kişi de atılan gazdan etkilendi.
  • 15.01.2022, 09:20:57
  • Güncelleme: 4 ay önce
İsrail güçleri sivil işgalcileri protesto eden Filistinlilere saldırdı

Filistinliler, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Beyt Decin köyü başta olmak üzere Batı Şeria'nın birçok bölgesinde yasa dışı sivil yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi.

İsrail güçleri göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi.

Filistin'in resmi haber ajansı Vafa'nın hastane kaynaklarından aktardığına göre, İsrail güçlerinin gösterilere müdahalesinde 8 Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

Gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin de atılan gazdan etkilendiği belirtildi.

SİVİL İŞGALCİLER RAHAT DURMUYOR

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı sivil yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 500 bin Yahudi, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.​​​​​​​

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm sivil yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.