İsrail’e ve sansüre rağmen Filistin’in haklı davası sosyal medyada duyuruldu

İsrail'in 'her iki taraf da acı çekiyor' söylemine ve teknoloji devlerinin sansürüne rağmen Filistin yanlısı hesaplar, Gazze’de yaşanan trajediyi tüm dünyaya duyurmayı başardı.

  • 22.05.2021, 16:33:10
  • Güncelleme: 11 ay önce
İsrail’e ve sansüre rağmen Filistin’in haklı davası sosyal medyada duyuruldu

İşgalci İsrail, Filistin’deki çatışmayı "her iki taraf" için de aynı derecede dayanılmaz olarak tasvir etmeye çalışsa da, Filistin yanlısı aktivistler, Gazze'deki benzeri görülmemiş insanlık trajedisine dikkat çekti.

The New Arab’da yer alan habere göre Filistin yanlısı aktivistler tarafından başlatılan sosyal medya kampanyası, bu mecradaki Filistin yanlısı içeriği engellemeye yönelik artan girişimlere rağmen işgali altındaki topraklardaki durumu Gazze'deki şiddet kadar katlanılmaz olarak sunan İsrail'in anlatısına karşı koymaya çalıştı.

Twitter'da #unmutepalestine etiketiyle dolaşan videolar, 11 gün süren hava saldırısında 248 kişinin öldürüldüğü Gazze'de son zamanlarda dökülen kan ile buranın yakınlarındaki İsrail topraklarındaki yaşam koşulları arasındaki keskin zıtlığı göstermeye çalıştı.

İsrail, yaşanan savaşın İsrail ve Filistinlilerin hayatlarını aynı ölçüde altüst ettiğini anlatan bir dil kullandı. İsrail'in ABD ve BM Elçisi Gilad Erdan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki bir toplantıda İsrail vatandaşlarının HAMAS roketlerinden “sığınacak yer bulmak için koştuklarını” söyledi.

Erdan, “HAMAS, Filistin Yönetimi'nin yerini almaya ve Filistin topraklarının kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Bu yüzden seçimler iptal edildikten sonra İsrail'e karşı bir saldırı savaşı başlatmaya karar verdi,” dedi.

Bu arada BM Başkanı Antonio Guterres, "İsrail ordusunun Gazze'de devam eden hava ve topçu bombardımanı karşısında derin bir şok yaşadığını" söyledi.

Guterres, "Yeryüzünde bir cehennem varsa, bugün Gazze'deki çocukların hayatlarıdır" diye konuştu.

Twitter’daki #Unmutepalestine etiketi altındaki videolar, yaklaşık 2 milyon insanın sürekli şiddet korkusu içinde yaşadığı 41 km'lik bir sahil şeridinde ortaya çıkan benzersiz trajedinin gerçekliğini aktarıyor.

10 Mayıs'ta başlayan bombardıman sonrası işgalci İsrail saldırılarıyla 66'sı çocuk 248 Filistinliyi öldü. Gazze'den İsrail'e fırlatılan roketlerle biri çocuk 12 kişi öldü. Dün İsrail ve HAMAS, Mısır aracılığında ateşkesi uygulamaya karar verdi.

#Unmutepalestine kampanyası ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram'ın Filistin yanlısı içeriği engellemeyi ve İsrail anlatısını desteklemeyi bırakmasını talep etti.

Mısırlı aktivist ve gazeteci Şeyma El Hadidi, Anadolu Ajansı'na bu hashtag'i "Filistin'i destekleyen içeriklere, özellikle de Arapça içeriğe ilişkin kısıtlamalara karşı haksızlık ve çifte standart olduğu" için başlattığını söyledi.

Arap Sosyal Medyayı Geliştirme Merkezi, Cuma günü yayınlanan bir raporda, Filistinlilerin online siyasi konuşma ve anlatımına yönelik 500'den fazla sansür vakası olduğunu belgeledi.

Raporda, İsrail yüksek mahkemesinin Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlileri zorla yerinden etme kararını açıkladığı 6 Mayıs'tan bu yana Filistin yanlısı içerik ve hesapların sosyal medya platformlarında kaldırıldığı veya kısıtlandığı tespit edildi.