İsrail’deki koalisyon hükümetinde krizin yeni adı Mossad

İsrail medyası, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mossad’ın yeni başkanını koalisyon ortağı Savunma Bakanı Benny Gantz’ın bilgisi dışında seçtiğini duyurdu.

  • 17.12.2020, 14:43:13
  • Güncelleme: 11 ay önce
İsrail’deki koalisyon hükümetinde krizin yeni adı Mossad

[Netanyahu’nun] kararını açıklamasının ardından Gantz, Mossad’ın yeni başkanını takdir ettiğini söylese de, karar alınırken kendisine hiç danışılmamasına olan öfkesini dile getirdi.

Times of İsrael gazetesine konuşan Gantz, İbranice alfabede ‘D’ harfinin karşılığı olarak kullanılan ve dördüncü sırada gelen harf olan ‘Dalet’ ifadesiyle tanımlanan yeni Mossad Başkanı için, “Mossad’ın, İsrail Devleti’nin güvenliğini sağlamada büyük ve önemli zorlukları var. Goldberg Komisyonu’nun onayını bekleyeceğiz ve ‘Dalet’in yeni görevinde başarılı olmasını arzuluyoruz.” dedi.

İsrail medyası, Netanyahu’nun ikili arasındaki derin güvensizlik nedeniyle adaylık hakkında Gantz’ı bilgilendirmediğini yazdı. Haberde bunun Gantz’ın cep telefonunun İranlılar tarafından hacklenmesiyle ilgili olduğu iddia edildi.

Once D is approved by the Goldberg Commission, he will take over responsibilities from the current head Yossi Cohen in July Cohen has been in the position since January 2016.

Goldberg Komisyonu ‘D’ olarak adlandırılan yeni Mossad Başkanı’nı onayladığında, 2016’nın ocak ayından bu yana bu görevi sürdüren Yossi Cohen’den Temmuz ayında görevi devralacak.