Herzog, Necla Buden ile 'sohbet' görüntülerini açıkladı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Tunus Başbakanı Necla Buden ile verdiği samimi görüntüler üzerine açıklamada bulundu.
  • 08.11.2022, 18:06:15
  • Güncelleme: 2 ay önce
Herzog, Necla Buden ile 'sohbet' görüntülerini açıkladı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı'nda (COP27) liderlerle grup fotoğrafı çekildiği sırada Tunus Başbakanı Necla Buden ile verdiği "samimi" sohbet görüntülerinin Arap dünyasında yarattığı tepki üzerine sohbetin içeriğinin "nezaket gereği kendilerini takdim etmekten ibaret olduğunu" açıkladı.

Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen COP27 Liderler Zirvesi'nde fotoğraf çekimi sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Tunus Başbakanı Buden ile ayaküstü gerçekleştirdiği sohbet anlarındaki "samimi" görüntüleri, sosyal medyada özellikle Arap kullanıcıların yoğun tepkisine neden oldu.

İsrail Cumhurbaşkanlığı, bunun üzerine söz konusu görüntülere izah getiren bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Herzog'un sosyal medyaya yansıyan o anlarda yanındaki isimlere "nezaket gereği" kendisini tanıttığı ifade edildi. Fotoğraf çekimi sırasında Tunus ve Lübnan başbakanlarının Herzog'un yakınında bulunduğu ve İsrail Cumhurbaşkanı'nın kendisini tanıttıktan sonra "liderlerin konuşamayacaklarının anlaşıldığı" aktarıldı. Aralarında geçen tek diyaloğun da "bununla kaldığı" vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Herzog'un İklim Zirvesi'nde dün yaptığı konuşmasından şu ifadelere yer verildi:

"İklim krizi çocuklarımız için hayal ettiğimizin geleceğin varlığını tehdit ediyor. Siyaseti ve coğrafi sınırları aşıyor, bizler de bunu yapmalıyız. COP27'ye katılan tüm uluslar ve özellikle yakın, uzak komşularımıza sesleniyorum; bu acil durum birlikte çalışmamızı gerektiriyor. Katılımcılık, istikrar ve refah için kritik bölgesel iş birliklerini arttıralım ve ortak yenilenebilir Orta Doğu'yu kuralım."

İSRAİL, LÜBNAN VE IRAK'LA AYNI TOPLANTIDA

Öte yandan "Haaretz" gazetesinin haberine göre, İsrail Çevre Bakanı Tamar Zandberg, COP27 Zirvesi kapsamında İsrail'i resmen tanımayan ve diplomatik ilişkileri bulunmayan Lübnan, Filistin, Umman ve Irak'tan yöneticilerin bulunduğu bir toplantıya katıldı.

Zandberg'in katıldığı toplantıda, Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin yanı sıra Irak, Umman ve Ürdün'den temsilcilerin hazır bulunduğu vurgulandı.

Haberde; İsrail'den bir yetkilinin Irak, Lübnan ve Filistin'den yetkililer ile aynı toplantıda "çok nadiren" yer aldığına dikkat çekildi. Lübnan ve Filistin temsilcilerinin Zandberg'i konuşmasından sonra alkışlamadığına işaret edildi.

İsrail, 2020'den itibaren diplomatik ilişkisinin bulunmadığı Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Bahreyn, Sudan, Çad gibi ülkelerle normalleşme anlaşmaları imzalamıştı.

  • Kaynak: AA