İsrail cezaevinden firar eden altı Filistinli'nin dördünü yakaladı

İsrail güçleri, 6 Eylül’de Gilboa hapishanesinden firar eden 6 Filistinliden 2’sini Nasıra kentinde, diğer 2'sini ise Tur Dağı yakınlarındaki Ummul Ganem bölgesinde bir kamyon park alanında saklanırken yakaladı
  • 10.09.2021, 22:22:28
  • Güncelleme: 1 saniye önce
İsrail cezaevinden firar eden altı Filistinli'nin dördünü yakaladı

İsrail Kanalı 13, tutuklanan iki mahkumun Mahmud el Ardah ve Yakub Kadri olduğunu ve işgal altındaki iç bölgelerdeki Nasıra kenti yakınlarında tutuklandıklarını bildirdi. 

Filistinli iki mahkumun yiyecek aramak için dolaşmaya çıktıkları sırada insanların şüpheleri üzerine ihbar edilmesi sonucu yakalandığı bildirildi.

Fotoğraf ve videoları servis edilen Filistinlilerin İsrail güçlerinden şiddet gördükleri gözlemlendi.

İsrail güvenlik kaynaklarına dayandırılan iddiaya göre firar eden Filistinlilerden birinin, nerede olduklarını söylemek için kaçışı planlayan Gazze'deki bir liderle temasa geçmesinin ardından sinyallerden çember darlatılarak yakalandığını bildirildi.

 

İKİ FİRARİ DAHA YAKALANDI

Yediot Ahronot gazetesinin internet sayfasında ise Zübeydi ile Muhammed el-Arıda'nın Tur Dağı yakınlarındaki Ummul Ganem bölgesinde bir kamyon park alanında saklanırken yakalandıkları ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden 6 Filistinli 10 metre uzunluğunda bir tünel kazarak kaçtı. Olay, İsrail genelinde geniş yankı uyandırırken, yetkililer bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisinin sevk edildiğini ve yoğun arama çalışmalarının yürütüldüğünü duyurdu.

İsrail resmi yayın kuruluşu KAN’ın Hapishaneler İdaresi’ne dayandırdığı habere göre, 6 Filistinli mahkum, kaldıkları hücreden 10 metrelik tünel kazarak hapishaneden kaçtı. Firar olayı ülkede geniş yankı uyandırdı. Üst düzey birçok İsrailli yetkili firar sonrası bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Ülkenin güvenlik güçleri, kaçan mahkûmları bulmak için teyakkuza geçerken, arama kurtarma çalışmalarına insansız hava araçları, helikopterler, polis ekipleri ve iz süren köpeklerle devam ediliyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber