"İsrail bölgedeki gerginliği arttırmak istiyor"

İsrail Başbakanı Bennett ilk kez işgal altındaki Batı Şeria'ya gitti. Filistin Dışişleri Bakanlığı ise Bennett'in "ziyaretini" kınadı ve ziyareti bölgedeki gerginliği tırmandırmak adına yapıldığını açıkladı.
  • 17.05.2022, 13:04:07
  • Güncelleme: 1 ay önce
"İsrail bölgedeki gerginliği arttırmak istiyor"

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Filistin toprağı sayılan ancak İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'ya gitti. Bennett, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerine bağlı birlikleri ziyaret ettiğini duyurdu.

Göreve geldiği 13 Haziran 2021'den beri ilk kez Batı Şeria'ya geçen Bennett'in, Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerine verdiği destekle biliniyor.

Filistin'den Bennett'in "ziyaretine" kınama

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı, Bennett'in ziyaretini kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "ziyaretin", "İsrail hükümetinin, Filistin Devleti topraklarındaki sömürgeci yerleşimlerin derinleştirilmesi ve genişletilmesine verdiği desteğin ayrılmaz bir parçası" olduğu ifade edildi.

İsrail Başbakanı'nın, Filistin toprağı sayılan Batı Şeria'yı ve yasa dışı yerleşimleri ziyaretinin uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu 'ziyaret', İsrail'in sahadaki gerginliği tırmandırma politikası ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'nın kademeli olarak ilhakını örtbas etmek için şiddet döngüsünü kullanması kapsamına girmektedir."

Bakanlık, muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'ya karşı elini güçlendirme çabası olarak yorumladığı Bennett'in ziyareti için, "Bedeli Filistinliler tarafından, yaşamları, toprakları, varlıkları ve bekası ile ödenecek olan; erken ve ilan edilmemiş bir İsrail seçim kampanyasının başlangıcıdır." ifadelerini kullandı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.