İsrail, Batı Şeria’da askeri tatbikat başlattı

İsrail işgal güçleri bugün öğle saatlerinde Batı Şeria'da iki gün sürecek bir geniş çaplı askeri tatbikat başlattı. 

  • 07.09.2020, 12:51:28
  • Güncelleme: 4 ay önce
İsrail, Batı Şeria’da askeri tatbikat başlattı

İsrail güçlerine ait 0404 isimli haber sitesinin yayınladığı habere göre işgal ordusu sözcüsü, 2020 yılı eğitim çalışmaları çerçevesinde askeri tatbikat düzenlenmesi planlandı. 

İsrail ordusu sözcüsünün yaptığı açıklamada tatbikat sebebiyle bölgede askeri bir hareketlilik olacağına ve zaman zaman ateş etme seslerinin duyulacağına dikkat çekildi. 

Tatbikatın sebebi olarak bölgedeki şiddetin artması gösterildi

Siyonistlere ait haber kaynaklarında bölgedeki askeri tatbikatın şiddetli çatışmalara ve Batı Şeria bölgesinde şiddetin artmasının sinyallerini verdiğine vurgu yapıldı. 

Son tatbikatın da özellikle Batı Şeria bölgesinde gerginliğin arttırabileceğine dair haberlerin ortaya çıkmasından sonra düzenlendiğine dikkat çekildi.

İşgal rejimi Filistin Yönetimi'nin etki gücünün zayıflayacağından ve Filistin direnişinin, işgal güçlerine karşı mücadelesini artırabileceğinden endişe ediyor.

Filistinlilerin direnişi İsrail güçlerini endişelendirdi

Son olarak Betah Tekfa yahudi yerleşim merkezi yakınında bir bıçaklı eylemde bir işgalci askerin öldürülmesi, Nablus'un güneyindeki Za'tere askeri geçiş noktasında da bir arabayla çarpma eyleminde iki işgalci askerin yaralanması işgal yönetiminin bu konudaki endişelerini artıran gelişmeler oldu. 

İsrail işgal güçleri işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde zaman zaman, kendi askeri güçlerine yönelik eylemlere, kitlesel etkinliklere ve çatışmalara karşı hazırlık iddiasıyla askeri tatbikatlar ve eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu tatbikatlarda ve eğitim çalışmalarında Filistinlilerin arazileri kullanılıyor ve bazen ekili alanlara büyük miktarlarda zarar verilirken, bölgede ikamet eden insanlar da ciddi bir şekilde huzursuz ediliyor.