İsrail askerleri üniformasız çıktıkları sokaklarda Filistinlileri katlediyor

Kaçan yerleşimcileri cesaretlendirmek isteyen işgalci İsrail askerlerinin üniformasız bir şekilde sokaklara çıkarak, Filistinlileri katlettiği bildirildi.

  • 14.05.2021, 12:47:53
  • Güncelleme: 11 ay önce
İsrail askerleri üniformasız çıktıkları sokaklarda Filistinlileri katlediyor

Başta Lid kenti olmak üzere birçok şehirde Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları protesto eden Filistinlilere silahlı saldırılar düzenleniyor. Arap basınında bu saldırıları İsrail istihbarat servisi ve askerlerin organize ettiği belirtildi. Üniformasız olarak sokağa inen askerlerin, Filistinliler karşısında kaçan yerleşimcileri cesaretlendirmek istediği belirtiliyor. Üniformasız sivil şekilde Filistinlilere daha rahat saldıran İsrail askerlerinin, çatışmaları “asker-sivil çatışması değil, siviller arasındaki gerilim” olarak göstermeye çalıştığı yazıldı.

İsrailli çok sayıda fanatik dün de Tel Aviv yakınlarındaki Rişon LeTsiyon kentinde tek yakaladıkları bir Filistinliyi lince kalktı. Yahudiler ellerindeki sopalarla Filistinliyi darp etti. Katiller sürüsü Müslümanlara karşı terör estirirken İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ise şiddet olaylarının iç savaşa evrilebileceğini söyleyip “Sokaklarımızda savaş patlak verdi. Sustuğumuz için iç savaşa davetiye çıkaran bir ortam oluşturuyoruz” dedi. İsrail Güvenlik Kabinesi’nin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların arttırılmasına onay verdiği bildirildi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, orduya gerektiği takdirde 9 bin kadar yedek askerin çağırılmasına onay verdi.

Gece boyu 374 gözaltı!

Çatışmaların olduğu bölgelerde sınır polisi görevlendirildi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, 10 yedek sınır polis birliğini çatışmaların görüldüğü bölgelerde görevlendirme kararı aldığını duyurdu. İsrail polisleri önceki gece Yafa, Hayfa, Akka, Lid ve Remle kentleri başta olmak üzere Arap kent ve beldelerinde 374 Filistinliyi gözaltına aldı. Bu gelişmenin daha önce benzeri görülmemiş bir tutuklama dalgası olduğuna dikkat çekildi.