İsrail angajman kurallarını “kaçakçıları!” vurmak için güncelledi

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin genişletilmiş angajman kuralları, silah, uyuşturucu ve her türlü kaçakçılığa şedit bir şekilde askeri müdahalede bulunulabileceği anlamına geliyor.
  • 15.11.2021, 00:08:10
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail angajman kurallarını “kaçakçıları!” vurmak için güncelledi

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) angajman kurallarını, askerlerin suçla mücadele amacıyla şüpheli hırsızlara ve kaçakçılara daha kolay ateş açmasına izin vermek amacıyla güncellediği belirtildi.

IDF'nin yeni açık ateş düzenlemelerine göre, askerlerin, askeri üslerden silah ve mühimmat hırsızlığı, üs ve atış poligonlarına zorla girme, İsrail-Mısır sınırı boyunca kaçakçılık gibi faaliyetlere karşı ölümcül güç kullanmasına izin verilecek.

Geçmişte askerler bu koşullarda ancak yaşamları tehlikedeyse ateş açabiliyordu, bu genellikle suçlular tarafından biliniyordu.

Yeni angajman kurallarının amacı, askerlere kazayla atış poligonuna giren herhangi bir kişiyi öldürme yetkisi vermek değil, daha ziyade haklı oldukları durumlarda öldürebilme seçeneği vermekti.

IDF, değişikliğin, ordunun angajman kurallarına yönelik kamuoyunda ve içeride yıllarca yapılan eleştirilerin ardından, politikaların gözden geçirilmesinden sonra yapıldığını söyledi.

  • Kaynak: timesofisrael