İsrail 43 öğrencinin katiline sahip çıkıyor

Meksika'da 43 öğrencinin zorla kayıp edilmesinde sorumlu tutulan Tomas Zeron İsrail tarafından 2 yıldır koruma altında. Bu durumu protesto eden Meksikalılar İsrail konsolosluğuna saldırdılar.
  • 22.09.2022, 15:49:50
  • Güncelleme: 3 gün önce
İsrail 43 öğrencinin katiline sahip çıkıyor

Meksika'da 2014 yılında bir gösteriye katılmak için otobüse binen 43 öğrenci kayboldu. Bu öğrencilerin dönemin Meksika Suç Soruşturma Dairesi'nde görevli olan Tomas Zeron tarafından uyuşturucu kartellerine verildiği iddia ediliyor. Zeron bu öğrencilerin zorla kaybedilmesi dışında işkence ve yolsuzluklarla da suçlanıyor.

Meksika'nın bilinen en büyük insan hakları ihlalleri arasında yer alan 43 öğrencinin zorla kaybedilmesi ile ilgili aranan ve İsrail'e sığınma başvurusunda bulunan Tomas Zeron'un iadesi için tüm yollar denense de İsrail geri iadeyi kabul etmiyor. 

Tomas Zeron tarafından zorla kaybettirlen 43 öğrencinin yakınları ve insan hakları savunucuları Meksika'nın İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi ve Zeron'un iadesini istedi. Göstericiler başkonsolosluğun duvarlarına 'İsrail'e ölüm' gibi yazılar yazıldı. 

İsrail, Tel Aviv'deki Meksika başkonsolosunu çağırdı ve olayı kınadığını açıkladı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber