İskoçya’dan bağımsızlık kararı

İskoçya hükümeti, sekiz yıl önce reddedilen bağımsızlık referandumunu 19 Ekim 2023'te tekrarlamaya hazırlanıyor. İngiltere’den henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.
  • 29.06.2022, 11:30:51
  • Güncelleme: 1 ay önce
İskoçya’dan bağımsızlık kararı

Birleşik Krallık'a bağlı İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı Nicola Sturgeon, 19 Ekim 2023'te bağımsızlık referandumu düzenlemek istediklerini söyledi.

Başbakan Sturgeon, bu planın yasallığının belirlenmesi için Yüksek Mahkemeye başvuracaklarını ve merkezi hükümetle de görüşmeye "hazır ve istekli" olduklarını söyledi.

Sturgeon, İskoçya Parlamentosu'nda referandum yol haritasına ilişkin konuşmasında, ikinci bir bağımsızlık referandumunun nasıl ve neden yapılması gerektiğine dair tezlerini dile getirdi.

İngiliz Muhafazakar Parti hükümetinin İskoçya'yı "iradeleri dışında AB'den kopardığını" söyleyen Sturgeon, Avrupa genelinde İskoçya ile karşılaştırılabilir bir dizi bağımsız ülkenin daha güçlü ekonomik ve sosyal performans gösterdiğini belirtti.

İSKOÇYA’NIN TUTSAK OLMASINA İZİN VERMEM

İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Sturgeon, referandum konusunun İngiliz hükümetiyle "demokratik olarak çözülmesi" gerektiğini belirterek, merkezi hükümetle ikinci bir bağımsızlık referandumu düzenleme şartlarını müzakere etmeye "hazır ve istekli" olduklarını söyledi.

Resmi onayı için İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a mektup yazacağını dile getiren Sturgeon, "Asla yapmayacağım şey ise, İskoç demokrasisinin Boris Johnson'ın veya herhangi bir İngiliz başbakanının tutsağı olmasına izin vermek." diye konuştu.

İskoç demokrasisinin "bastırılamayacağını" ve sorunun "demokratik olarak çözülmesi" gerektiğini kaydeden İskoçya Başbakanı, iki tarafın "bir araya gelerek referandumun yasal temelini şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koyması" gerektiğini söyledi.

İSRİŞARE AMACIYLA REFERANDUM YAPILACAK

Sturgeon, 19 Ekim 2023'te istişare amaçlı referandum yapacaklarını, buna ilişkin tasarının parlamentoya sunulduğunu ve oylamada halka "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" diye sorulacağını bildirdi.

Referandumun "yasal" olması gerektiğini ve bunun müzakere edilemez olduğunu kaydeden Sturgeon, merkezi hükümetin onayı olmadan yapılabilecek bir referandumun yasallığının belirlenmesi için Yüksek Mahkemeye başvurulacağını söyledi.

Sturgeon, mahkemenin, İskoç Parlamentosunun referandum düzenleme yetkisine sahip olmadığına karar vermesi durumunda, bir sonraki genel seçimin, "fiili bir referandum" olacağını aktardı.

İskoçya Başbakanı, mahkemenin lehte karar vermesi durumunda ise, bugün sunulan ilgili tasarıyı yasalaştıracaklarını bildirdi.

  • Kaynak: AA