IŞİD Rakka’da Esed güçlerine saldırdı: 9 ölü, 16 yaralı  

Suriye’nin Rakka kentinde Esed rejim güçlerine yönelik IŞİD saldırısında 9 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Saldırının rejim güçlerine taşıyan bir otobüse yönelik gerçekleştirildiği bildirildi.

  • 04.01.2021, 15:09:27
  • Güncelleme: 11 ay önce
IŞİD Rakka’da Esed güçlerine saldırdı: 9 ölü, 16 yaralı  

Arabi21 sitesinde yer alan habere göre dün akşam Rakka’yı Şam’a bağlayan karayolunda Esed rejiminin yakıt tankerleri ve askerleri taşıyan otobüslerinin olduğu konvoya düzenlenen saldırıda 9 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Saldırıda ölenlerin 7’sini asker, 2’sinin ise sivil olduğu belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda bir haftada asker taşıyan otobüsleri hedef alan ikinci saldırı olarak dikkat çekti.

SOHR’dan yapılan açıklamada, “Kurulan pusuda 7’si Suriye rejim askeri 9 kişi öldü. 4’ü sivil 16 yaralandı” bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, rejim yanlısı bir haber ajansı, "İsraya Selame yolunda akaryakıt tankerleri ve bir kaç turist otobüsü hedef alan saldırıda 9 sivil öldü, dört sivil de yaralandığı" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu ajans, yolcuların geri kalanının güvenli bir alana nakledildiğini ve yaralılara ilkyardım yapıldığını belirterek bu olayı üstlendiğini ilan etmemiş olmasına rağmen kanıtların IŞİD’i işaret ettiği bildirildi.

Bundan yaklaşık bir hafta önce de IŞİD’in Suriye’de askerleri taşıyan otobüsleri hedef alan saldırısında 37 kişi ölmüştü.