IŞİD’in kaçırdığı Iraklı 400 Türkmen kadın Suriye hapishanelerinde esir kaldı

IŞİD’in 2014 yılında işgal ettiği Kerkük’ten kaçırdığı 400 kadının, örgüt hakimiyetini büyük oranda yitirdikten sonra Suriye’de Rakka, Haseke ve Afrin hapishaneleriyle Hol kampında esir kaldığı bildirildi.

  • 01.02.2021, 17:26:00
  • Güncelleme: 1 ay önce
IŞİD’in kaçırdığı Iraklı 400 Türkmen kadın Suriye hapishanelerinde esir kaldı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Irak Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi, IŞİD’in 2014 yılında Kerkük’ten kaçırdığı 400 Türkmen kadınının Suriye’deki hapishanelerde bulunduğunu bildirdi.

Erşat Salihi, dün Irak Ulusal Haber Ajansı’na (NINA) yaptığı açıklamada, Irak İstihbarat Teşkilatının, Deyrizzor'un doğu kırsalındaki Haseke kırsalında El-Sadd ve Ebu Haşeb, Azez’de Akeda hapishaneleri ile Hol kampında Türkmen kadınların bulunduğunu tespit etti.

Açıklamada, IŞİD’in bölgeyi işgal ettiğinde 400'den fazla Iraklı Türkmen kadını kaçırarak sattığı belirtilerek, bu kadınların Suriye'nin kuzeydoğusundaki Rakka kenti ve bazı komşu ülkeler ile Batılı ülkelere sürgün edildikleri belirtildi.

Bu kadınlardan bir kısmının Türkiye'ye kaçmaya çalıştıklarını ancak Türk güvenlik güçleri tarafından tutuklandıkları kaydedilirken, bazılarının Suriye-Türkiye sınır hattında bulunan Afrin cezaevine yerleştirildiği belirtildi.

Şam'daki Irak büyükelçiliği ise Suriye rejiminin kontrolündeki bölgelerde tutuklu kadınlara ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu da, Dışişleri Bakanlığı'nı Suriye'de kontrolü altındaki bölgelerde Irak’tan kaçırılmış Türkmenleri aramaya ve bu konuda acil tedbirlerin alınmasını hızlandırmaya çağırdı.

Irak’taki 3’üncü büyük etnik çoğunluk Türkmenler

Türkmenler Irak'taki üçüncü büyük etnik grup olma özelliği taşıyor. Türkmenler, çoğunlukla Kerkük, Ninova, Erbil, Selahaddin ve Diyala bölgelerinde ikamet ediyor.

IŞİD, Ninova, Selahaddin, Diyala ve Kerkük’ün bazı bölgelerini alarak Haziran 2014 ile Aralık 2017 arasında kontrolü altına almıştı. Bu dönemde Irak'ın yaklaşık yarısı IŞİD’in kontrolü altında idi. k

Eski Irak Başbakanı Haydar el-Abadi Aralık 2017'de Irak'ta IŞİD’in tamamen ortadan kaldırıldığını açıklamasından hemen önce ise Suriye sınırında bulunan Irak'ın en büyük eyaleti Enbar’ı kontrolü altına aldı.

IŞİD Irak güçlerine karşı hala askeri operasyonlar yürütüyor. Irak ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi milisleri Uluslararası Koalisyon'un desteğiyle Irak'ın çeşitli bölgelerinde IŞİD’le zaman zaman karşı karşıya geliyor.