İsmailzehi, Vahdet Haftası etkinliklerini eleştirdi

İran'da Sünni din adamı Abdulhamid İsmailzehi, Tahran yönetiminin Sünnilere yönelik politikalarını sert şekilde eleştirdi.
  • 02.11.2022, 16:12:15
  • Güncelleme: 3 ay önce
İsmailzehi, Vahdet Haftası etkinliklerini eleştirdi

İran'da Sünni din adamı ve Zahidan kenti Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi, Tahran yönetiminin Sünnilere uyguladığı politikayı eleştirerek, ülkede her yıl düzenlenen Vahdet Haftası etkinliklerinin "göstermelik" olduğunu söyledi.

İsmailzehi, geçen ay düzenlenen Vahdet Haftası etkinliklerine katılmadığı gerekçesiyle kendisini eleştiren İran lideri Ali Hamaney'in Sistan-Beluçistan eyaleti temsilcisi Mustafa Mohami'ye yazılı cevap verdi.

Enformasyon ofisinden yaptığı yazılı açıklamada İsmailzehi, 30 Eylül'de Zahidan'da Sünnilerin namaz kıldığı Mekki Mescidi'nde cuma namazı sonrası cemaate ve göstericilere polisin hedef gözetmeksizin ateş ederek onlarca kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlattı.

İsmailzehi, "Kanlı cuma namazında Ehli Sünnet mensubu günahsız onlarca kişinin hayatını kaybettiği olayların acısı henüz Sünnilerin kalbinde tazeliğini korurken Vahdet toplantısı düzenlemek akıl işi değildi." ifadelerini kullandı.

GÖSTERMELİK İŞLER

Söz konusu olaylar hakkında gerekli soruşturmanın yapılmadığına işaret eden İsmailzehi, şunları kaydetti:

"Vahdet Haftası ve Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu'nun faaliyetleri pratiği olmayan sembolik ve göstermelik işlerdir. (İran'da) Ayrımcılık, eşitsizlik ve farklı mezheplere baskılar sürdükçe söz konusu faaliyetlerin bir etkisi olmayacaktır."

Mohami'nin kendisine yönelttiği "ani tavır değişikliğine gittiği" suçlamasına ilişkin ise İsmailzehi, "Tavır değişikliğinin sebebi sorgulanmalıdır. Üslup değişikliğinin nedeni, üzerinden haftalar geçmesine rağmen yetkililerin Kanlı Cuma olaylarının üzerine gitmemesidir." ifadelerini kullandı.

İran'da her yıl, Hicri Kameri takvime göre 12-17 Rebiülevvel günlerinde Vahdet Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Ülkede bu yıl da söz konusu tarihlere denk gelen 9-14 Ekim günlerinde Vahdet Haftası etkinlikleri gerçekleştirilmişti.

30 EYLÜL'DE BAŞLAYAN OLAYLAR

Sistan-Beluçistan eyaletinin merkez kenti Zahidan'da Sünnilere ait Mekki Mescidi'nde 30 Eylül'de cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilerde emniyet güçlerinin açtığı ateş sonucu onlarca kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Sistan-Beluçistan Valisi Hüseyin Muderis Hiyabani, olaylarda 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını bildirmişti. Hiyabani, bu sayıya sivillerin ve emniyet güçlerinin dahil olduğunu kaydetmişti.

Zahidan kentinde göstericilerle emniyet güçleri arasında çıkan çatışmalarda 5 askerin de öldüğü duyurulmuştu.

Merkezi İngiltere'de bulunan Beluç Aktivistleri Örgütü ise çıkan olaylarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini ve 193 kişinin yaralandığını duyurmuştu. Yaralılardan bazılarının ölmesi ve devam eden sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin eylemcilere ateş açması sonucu olduğu öne sürülen yeni can kayıpları nedeniyle bu sayının daha sonra 90'ı geçtiği ifade edilmişti

Sünni din adamı ve Zahidan kenti Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi, 2 Ekim'de yaptığı konuşmada, cuma namazını kıldırdığı o gün (30 Eylül) bir facia yaşandığını, emniyet güçlerinin halkın üzerine hedef gözetmeksizin ateş açtığını öne sürmüştü.

  • Kaynak: AA