"İran'ın uranyum parçaları El Kaide'nin eline geçti"

Tahran'dan Yemen'deki Husi isyancılarına giden uranyum sevkiyatının bir kısmının El Kaide'nin eline geçtiği iddia edildi.
  • 13.12.2022, 15:40:14
  • Güncelleme: 3 ay önce
"İran'ın uranyum parçaları El Kaide'nin eline geçti"

İran'ın geçtiğimiz günlerde Yemen'deki Husi isyancılara zenginleştirilmiş uranyum sevkiyatı yaptığı, ancak bazı kaynaklara göre aslında bunun bir kısmının El-Bayda bölgesindeki El Kaide örgütünün üyelerinin eline geçtiği bildirildi.

Maariv adlı İsrail haber sitesinde yer alan bu haberle birlikte, İsrail güçlerinin Golan Tepeleri'nde sınıra yakın Sevida bölgesindeki Suriye askeri üssünün içindeki Hizbullah tesislerine saldırdığı bilgisine yer verildi. Haberde vurulan yerlerde Suriye ordusuna ait radarların da bulunduğu belirtildi. 

Haber, İsrail güçlerinin Kuneytra bölgesinde havadan broşürler dağıttığı ve Hizbullah'ın sınır bölgesindeki faaliyetlerine sponsor olan Suriye ordusu mensuplarını uyardığı bildirildi. Uyarıda: "Hizbullah'ın bölgede kurulmasına devam etmesi size barış getirmeyecektir. Hizbullah'ın varlığı size zarar veriyor, aşağılanıyor ve bunun bedelini ödüyorsunuz." denildi. 

Suriye-Lübnan sınırına saldırı (Fotoğraf: Arab Networks)

Ortadoğuhaber'de geçtiğimiz günlerde yaynladığımız haberde, İsrail'in, Lübnan'ı özel bir havayolu aracılığıyla İran'dan Hizbullah'a silah sevkiyatı devam ederse uluslararası havaalanını bombalayacağı konusunda uyarısında bulunduğunu yazmıştık. 

Bununla birlikte, Suriye İnsan Haklarını İzleme Merkezi'nin yayınladığı bir raporda, Hizbullah'ın Şam ve Humus bölgesine İsrail'in saldırmasından korktuğunu ve bu nedenle bu yerlerdeki konuşlandırmasını değiştirdiğini bildirdi. Rapora göre, dün Hizbullah'ın teçhizat ve silahlarını Şam'ın güneyinden batıya doğru kaydırdığı ve aynı araçların örgüt içindeki komutanların emriyle çeşitli bölgelere dağıtıldığı belirtildi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber