İran’dan ‘nükleer’ rest

İran’ın üç farklı tesiste Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bildirmeden nükleer çalışmalarda bulunduğu iddiası yalanlayan Tahran yönetimi, çıkacak kararın geçersiz olduğunu açıkladı.
  • 07.06.2022, 12:52:34
  • Güncelleme: 3 ay önce
İran’dan ‘nükleer’ rest

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kuruluna sunulan karar taslağının geçersiz olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade, İran’ın UAEA tarafından alınacak her türlü karara uygun şekilde yanıt vereceğini ifade etti.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre Hatibzade, UAEA Yönetim Kurulunun oturumu ve söz konusu oturumda İran’ın aleyhine karar verilme olasılığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

RAPOR ACELECİ BİR ŞEKİLDE SUNULDU

Hatibzade, "Ön yargılı davranmıyoruz ancak atılan adıma uygun bir yanıt vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Sözcü Hatibzade, İran karşıtı taslağın UAEA Yönetim Kuruluna gönderilmesine ilişkin şunları kaydetti:

"Ajansın Yönetim Kurulunun dönemlik oturumu düzenleniyor ve birkaç gün devam edecek. Bundan önce de olduğu üzere İran’a ilişkin KOEP (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) anlaşmasının uygulanma raporu gündemde olacaktır. Tabii söz konusu oturumda bunun dışında diğer bazı konular da ele alınacaktır.”

Ajansa sunulan rapora değinen Hatibzade, aceleci bir şekilde sunulan rapor yayımlanmadan önce Avrupa Parlamentosu'nda da aynı konuların bir kez daha gündeme getirildiğini ileri sürdü.

İSRAİL’E SİYONİZM SUÇLAMASI

Hatibzade, raporda İran’ın sunmuş olduğu tüm teknik yanıtlara kayıtsız kalındığını savunarak, raporun nükleer programlarına ilişkin ise "gerçeklikten uzak bir rivayeti ortaya koymaya çalıştığını" iddia etti.

5 Mart 2022'den bugüne kadar 3 tur oturum düzenlendiğini hatırlatan Hatibzade, "Bunun dışında bir kez de yazılı olarak yorumlarımızı ve yanıtlarımızı sunduk. Söz konusu rivayetin büyük bir kısmı sahte ve Siyonist İsrail rejiminin arkasında olduğu belli olan iddiaların temelinde ortaya çıktığı da aşikar." ifadelerini kullandı.

TESİSLERDE URANYUM PARÇALARI BULUNDU

İran ile UAEA arasında 5 Mart'ta İran'daki 3 tesise ilişkin sorunların giderilmesi için iş birliği yapılması hususunda uzlaşı sağlanmış, İranlı yetkililerin bu yerler hakkında Ajansın sorularını teknik veriler doğrultusunda yanıtlayacağı, Ajansın da Tahran tarafından sunulan açıklamaları değerlendirerek, gerekli açıklamayı yapacağı bildirilmişti.

Ancak UAEA'nın geçen hafta basına yansıyan bir raporunda, "İran'daki 3 tesiste nükleer silah üretiminden şüphelenilen uranyum parçaları bulunduğu ve Tahran'ın bu konuda açıklama yapmadığı" ileri sürülmüştü.

  • Kaynak: Anadolu Ajansı