İran’dan kuraklık sorununu çözecek projeye onay

İran Meclisi, Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşanan kuraklık ve su sorununun çözülmesi için Umman Denizi’nin suyunun arıtılmasını içeren projeye onay verdi.
  • 12.01.2022, 12:23:14
  • Güncelleme: 4 ay önce
İran’dan kuraklık sorununu çözecek projeye onay

İran’da kuraklık probleminin çözülmesi için deniz suyunun arıtılarak içme suyuna dönüştürülmesini öngören projeyi onayladı.

İran devlet televizyonunda yer alan haberde, Umman Denizi'nden Sistan-Beluçistan eyaletine su transferi yapılmasını öngören proje, milletvekillerinin onayından geçti.

Meclis’te onaya sunulan proje, 170 evet oyuna karşılık 31 ret ve 7 çekimser oyla kabul edildi.

Kesin karar çıkan projeye göre, Umman Denizi’nden çıkarılan tuzlu su arıtılarak içme suyunu dönüştürülecek.

Proje kapsamında suyun çıkarılması, tuzdan arındırılması ve su transferinin yapılması için ihtiyaç duyulan yerli veya yabancı yatırımların sağlanmasından Enerji Bakanlığı ile Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı sorumlu olacak.

Umman Denizi’nin kıyısında bulunan Sistan-Beluçistan eyaletinin büyük çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor.

İRAN'DA KURAKLIK VE SU SORUNU

İran'da bazı uzmanlara göre hatalı uygulanan su politikaları, yer altı su kaynaklarının tükenmesi ve kuraklık sebebiyle bazı bölgelerde susuzluk yaşanıyor.

Tarımı olumsuz etkileyen kuraklık, çiftçilikle geçimini sağlayan bölgelerdeki halkın da şehir merkezlerine göç etmesine sebep oluyor.

Ülkede zaman zaman protestoların yaşanmasına da sebep olan su sorunu, Aralık 2018'de ise 18 milletvekilinin istifasına neden olmuştu.

SU SORUNU İRAN’IN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR