İran'da muhalif medya için çalışan çifte vatandaş gözaltına alındı

İran, Londra merkezli muhalif medya için çalışan bir çifte vatandaşı, insanları sivil itaatsizliğe davet ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.
  • 23.11.2022, 19:28:16
  • Güncelleme: 2 ay önce
İran'da muhalif medya için çalışan çifte vatandaş gözaltına alındı

İran, Londra merkezli muhalif medya için çalışan ve Mahsa Emini protestoları sırasında "göstericileri sivil itaatsizliğe, vandalizme ve kamu malına zarar vermeye davet etmekle" suçlanan İngiltere-İran çifte vatandaşı bir kişinin İsfahan eyaletinde gözaltına alındığını duyurdu.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansının haberinde, "Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı, BBC ve Iran International'ın iletişim köprülerinden birini gözaltına aldı." ifadelerine yer verildi.

Haberde, kimliği açıklanmayan kişinin, İngiltere doğumlu İngiltere-İran vatandaşı olduğu belirtilirken, ülkedeki gösteriler sırasında vatandaşları, "sivil itaatsizliğe, vandalizme ve kamu malına zarar vermeye davet eden birçok eylemde bulunduğu" öne sürüldü.

Söz konusu kişinin "ülke dışındaki rejim karşıtı gruplarla da iş birliği yaptığı" ifade edildi.

İran'da "şiddet içerikli eylemler düzenleyen göstericileri teşvik ettiği" iddiasıyla "terör örgütü" ilan edilen Londra merkezli muhalif medya kuruluşu için çalıştığı gerekçesiyle 10 Kasım'da İlham Efkari adlı bir kadının da tutuklandığı açıklanmıştı.

  • Kaynak: AA