İran’a karşı Körfez koruması

İran’ın olası tehditlerine karşı önlem almak isteyen İsrail yönetiminin, BAE ve Bahreyn ile yaptığı anlaşma sonucu iki ülkeye radar sistemleri yerleştireceği belirtildi.
  • 11.06.2022, 23:31:18
  • Güncelleme: 2 ay önce
İran’a karşı Körfez koruması

İsrail, İran'ın füze tehditlerine karşı koyabilmek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn dahil olmak üzere birkaç Orta Doğu ülkesiyle anlaşmalar sağladığı belirtildi.

İsrail merkezli Kanal 12'nin haberine göre, İsrail'in bu anlaşmalar vasıtasıyla bahsi geçen ülkelere füze tehditlerini kısıtlayacak radar sistemleri yerleştirmesi bekleniyor.

Öte yandan ABD Kongresi'nde milletvekilleri geçtiğimiz günlerde, Pentagon'un İran'dan gelebilecek herhangi bir tehdidi önleme konusunda hava savunma kabiliyetlerinin söz konusu ülkelere yerleştirilmesi için İsrail ve Arap ülkeleriyle birlikte çalışmalar yürütmesini öneren bir yasa tasarısını sunmuştu.

Arap ülkeleri ile İsrail arasında bölgede daha iyi birliktelikler gerçekleştirilmesinin hedeflendiği tasarıda, bölgeye hava savunma sistemleri yerleştirilmesinin planlandığı bilgisi yer aldı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Orta Doğu ziyareti öncesinde İsrail ile Arap ülkeleri arasında hem ilişkilerin normalleştirilmesi hem de ekonomik ve diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesi hususlarına dair çalışmalar devam ediyor.

  • Kaynak: Mepa News