İran’a ABD’den yeni bir yaptrım daha

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara bir yenisi eklendi. ABD’nin yaptırımları bu sefer İran'ın insansız hava araçlarını üreten İranlı şirketin sahiplerini hedef  aldı. 
  • 04.02.2023, 13:44:34
  • Güncelleme: 1 ay önce
İran’a ABD’den yeni bir yaptrım daha

ABD, İran'ın insansız hava aracı programını hedef alan son adımında İranlı insansız hava aracı üreticisi Paravar Pars'ın sekiz yetkilinin yer aldığı yönetim kuruluna yaptırım uyguladı.

Yaptırımları uygulayan ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya'nın "Ukrayna'daki kritik altyapıya saldırmak için İran insansız hava araçlarını kullandığını" söyledi.

Hazine Bakanlığı Dış Varlıkları Kontrol Dairesi'nin Paravar Pars'ın sekiz üst düzey yöneticisini yaptırım için belirlediğini açıkladı.

Hazine'nin üst düzey yaptırım yetkilisi Brian Nelson, "İranlı kuruluşlar, İran Devrim Muhafızları ve İran ordusu için insansız hava araçları üretmeye devam ediyor" dedi. Daha geniş ölçekte İran, Ukrayna'daki kritik altyapıyı hedeflemek için Rus muharebe operasyonlarına insansız hava araçları sağlıyor.

Ve geçen Salı günü ABD, Rusya tarafından kullanıldığı iddia edilen insansız hava araçlarının üretimi için yedi İran kuruluşuna yeni ticaret kısıtlamaları getirdi. Şirketler ve diğer kuruluşlar, ABD ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunan kuruluşları içeren ihracat kontrol listesine eklendi.

Öte yandan İran'ın New York'taki Birleşmiş Milletler misyonu, "İran'ın insansız hava araçlarının tamamı yerli üretim olduğu için yaptırımların İran'ın insansız hava aracı üretme kabiliyeti üzerinde bir etkisi yok.”dedi. 
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber