İran, Birleşmiş Milletler'e olan birikmiş borçlarını ödedi

Birleşmiş Milletler’e olan 18 milyon dolarlık gecikmiş aidat borcunu ödeyen İran hükümeti, askıya alınan oy kullanma hakkının iade edilmesini talep etti.
  • 23.01.2022, 14:35:35
  • Güncelleme: 1 yıl önce
İran, Birleşmiş Milletler'e olan birikmiş borçlarını ödedi

İran, Birleşmiş Milletlere (BM) olan gecikmiş aidat borcunu ödedi. Borcun ödenmesiyle İran'ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Taht Revançi, askıya alınan oy kullanma hakkının iadesini istedi.

Tasnim Haber Ajansına göre, İran'ın BM Daimi Temsilcisi Revançi, Güney Kore’nin bloke ettiği İran’a ait mali varlıktan 18 milyon doların BM’ye aktarıldığını söyledi.

ABD YAPTIRIMLARI İLAÇ SEKTÖRÜNÜ VURDU

Revançi, “İran’ın BM’deki oy kullanma hakkının iade edilmesini bekliyoruz. Maalesef 2 yıldır üst üste ABD'nin İran'a yönelik baskıcı ve tek taraflı yaptırımları nedeniyle üyelik aidatımızı ödeme sorunuyla karşı karşıyayız. ABD yaptırımları sadece ilaç, temel ihtiyaçlar ve tıbbi ekipmanlar gibi alanları etkilemekle kalmadı, aynı zamanda BM çalışmalarını da aksattı” dedi.

YALNIZCA ASGARİ TUTAR ÖDENDİ

BM Şartı'nın 19'uncu maddesine göre, bir ülkenin örgüte olan aidat borcu, son 2 yılda yaptığı ödemeden fazlaysa o ülkenin BM Genel Kurulunda oy kullanma hakkı askıya alınıyor.

İran geçen yıl da 65 milyon dolardan fazla aidat borcu olduğu için Genel Kurulda oy kullanma hakkını kaybetmiş, 16 milyon dolarlık minimum ödeme yaparak oy kullanma hakkını geri kazanmıştı.

ABD'nin yaptırımları nedeniyle İran'a ait yaklaşık 7 milyar doların, Güney Kore bankalarında tutulduğu belirtiliyor.