İran, BAE Veliaht Prensi Bin Zayed’i arayıp tehdit etmiş

İran’ın nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastından sonra Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’i bizzat arayarak herhangi bir ABD saldırısına yanıt olarak BAE’yi vuracağı tehdidinde bulunulduğu öne sürüldü.

  • 02.12.2020, 15:45:48
  • Güncelleme: 6 ay önce
İran, BAE Veliaht Prensi Bin Zayed’i arayıp tehdit etmiş

Üst düzey bir BAE kaynağı Middle East Eye'a yaptığı açıklamada, Tahran'ın geçen hafta Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile temas kurarak, ABD'nin İran'a saldırması durumunda Birleşik Arap Emirlikleri'ni vurmakla tehdit ettiğini söyledi.

Askeri nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade’nin Tahran'ın doğusunda öldürülmesinin hemen ardından İran alarma geçti.

New York Times’e konuşan İsrail istihbarat kaynakları, Fahrizade’nin öldürülmesini gayri resmi olarak kabul edilmiş olsa da İran, Başkan Donald Trump’ın 20 Ocak’ta görev süresi dolmadan önce bir ABD saldırısı olabileceğinden korkuyor.

BAE’li kaynak, saldırının ardından "Veliaht Prens Muhammed bin Zayed, herhangi bir vekil aracılığıyla değil, bizzat İran’dan doğrudan bir tehdit aldığını” söyledi.

Kaynağa göre İran, Muhammed bin Zayed'e "Fakhrizadeh suikastından sizi sorumlu tutacağız" dedi.

BAE’li kaynağına göre, İran'ın Muhammed bin Zayed ile kişisel teması, pazar akşamı BAE’nin Fahrizade suikastını kınayan bir resmi açıklamasından sadece saatler önce gerçekleşti.

BAE Dışişleri Bakanlığı, suikastle ilgili açıklamasında “Bölgedeki çatışmaları daha da alevlendirebilir” uyarısında bulunmuştu.

Bakanlık açıklamasında, "Bölgemizin şu anda içinden geçtiği istikrarsızlık durumu ve karşılaştığı güvenlik sorunları, hepimizi gerilimi tırmandıracak ve sonunda tüm bölgenin istikrarını tehdit edebilecek eylemleri önleme yönünde çalışmaya itiyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Körfez üzerinden İran'dan sadece 70 km uzakta bulunan BAE, Trump'ın ‘şahin’ kabul edilen bir müttefiki ve geçtiğimiz günlerde İsrail ile güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yakın bağlar kurulmasını öngören bir normalleşme anlaşması imzaladı.

Londra'daki BAE büyükelçiliği, söz konusu iddialarla ilgili Middle East Eye’ın sorularına ise yanıt vermedi.