Irak’ta Meclis Başkanı'nın konutuna füze saldırısı: 2 yaralı

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin konutuna düzenlenen füze saldırısında yoldan geçen 2 sivil yaralandı. Faillerin yakalanarak adalete teslim edilmesi için gerekli çalışmalara başlandığı bildirildi.
  • 26.01.2022, 11:10:08
  • Güncelleme: 3 ay önce
Irak’ta Meclis Başkanı'nın konutuna füze saldırısı: 2 yaralı

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin konutunun bulunduğu Enbar'a bağlı Garma ilçesine düzenlenen füze saldırısında 2 sivil yaralandı.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan açıklamada, "Meclis Başkanı Halbusi'nin doğum yeri olan Garma ilçesine 3 füzeyle terör saldırısı düzenlendi. Saldırı sırasında yoldan geçen 2 sivil hafif şekilde yaralandı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bölgede bulunan güvenlik güçlerinin önlemleri artırdığı kaydedildi. Yerel basında çıkan haberlere göre, füzelerden biri Halbusi'nin konutunun yakınına düştü.

Meclis Başkanı Halbusi'nin ofisinden ise olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

BAŞKAN YARDIMCISININ BÜROSUNA BOMBA ATILDI

Bir hafta önce de Irak Meclis Başkanı İkinci Yardımcısı Şahvan Abdullah'ın Kerkük'teki bürosuna bombalı saldırı düzenlendiği bildirilmişti.

Kerkük Polis Müdürlüğü Sözcüsü Amir Nuri yaptığı açıklamada, kimliği henüz tespit edilemeyen kişilerin kullandığı bir aracın içinden Abdullah'ın Kerkük'teki bürosuna el bombası atıldığını belirtmişti.

Saldırıda can kaybının olmadığını aktaran Nuri, büroda maddi hasar oluştuğunu ve olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

IRAK’IN EGEMENLİĞİNE MEDYAN OKUMADIR

Irak Meclisindeki "Takaddüm" ve "Azim" koalisyonlarının birleşmesiyle kurulan Egemenlik İttifakı, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin konutunu hedef alan ve 2 sivilin yaralanmasına yol açan füze saldırısını kınayarak, bunu "devletin egemenliğine karşı bir medyan okuma" olarak nitelendirdi.

Egemenlik İttifakı, Halbusi'nin konutunun bulunduğu Enbar'a bağlı Garma ilçesine düzenlenen füze saldırısı sonrası yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Egemenlik İttifakı'nın ilanı ve Yüksek Federal Mahkemesi’nin ilk Meclis oturumunun yasal olmadığı gerekçesiyle yapılan itirazı reddetmesinin üzerinden birkaç saat geçmeden Meclis Başkanı Halbusi’nin Garma'daki konutu kontrol dışı tarafların saldırısına uğradı. Bu saldırı, devletin egemenliği ve prestijine karşı bir medyan okumadır" ifadeleri kullanıldı.

Faillerin yakalanarak adalete teslim edilmesi ve hak ettikleri cezaları almaları çağrısında bulunuldu

Açıklamada ayrıca, benzer bir saldırının yeniden yaşanmaması için Başbakan Mustafa el-Kazımi'nin de müdahalede bulunması istendi.