Irak’ta cumhurbaşkanlığı adaylık süresi uzatılacak mı?

Irak Meclis Başkanlığı 8 Şubat’ta cumhurbaşkanlığı adaylık süresinin 3 gün uzatılmasına karar vermişti. Karara yapılan itirazı değerlendiren Irak Yüksek Federal Mahkemesi, ilgili duruşmayı 1 Mart'a erteledi.
  • 23.02.2022, 14:14:21
  • Güncelleme: 4 ay önce
Irak’ta cumhurbaşkanlığı adaylık süresi uzatılacak mı?

Irak’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan kriz devam ediyor.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, bazı milletvekillerinin "cumhurbaşkanlığı adaylık süresinin 3 gün uzatılmasının yasal olmadığı" gerekçesiyle açtığı davayı görüşerek, söz konusu davanın karar duruşmasının 1 Mart’a ertelendiğini açıkladı.

Irak Meclis Başkanlığı, 8 Şubat'ta aldığı kararla "cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinin 9 Şubat'tan itibaren 3 gün daha uzatıldığını" bildirmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ERTELENMİŞTİ

Irak'ta muhalefet liderlerinin cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot kararı alması üzerine, 7 Şubat’ta gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanını seçecek Meclis oturumu ertelenmişti.

IRAK SEÇİM SİSTEMİ

Irak’ta 2005 yılında yapılan siyasi anlaşmaya göre, Cumhurbaşkanlığı makamı Kürtlere, Meclis Başkanlığı Sünnilere ve Başbakanlık Şiilere veriliyor.

Ülkede Kürtlerin temsil edildiği iki büyük partiden KDP, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’yi; Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i aday göstermişti.

ZEBARİ’YE CUMHURBAŞKANLIĞI YOLU KAPANDI

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, mali ve idari yolsuzluklar gibi gerekçelerle adaylığını geçici olarak durdurduğu Zebari için cumhurbaşkanlığı yolunu tamamen kapatmıştı.

Zebari'nin cumhurbaşkanlığı adaylığının reddedildiği karar, temyize açık değil.

Cumhurbaşkanlığı için, partili ve bağımsız toplam 35 kişi yarışıyor.