Irak'ta cumhurbaşkanı adaylığının başvuru süresi uzatıldı

Irak Meclisi, cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık sürecinin yeniden başlatılmasını onayladı.
  • 05.03.2022, 13:40:33
  • Güncelleme: 3 ay önce
Irak'ta cumhurbaşkanı adaylığının başvuru süresi uzatıldı

Geçtiğimiz ay cumhurbaşkanını seçemeyen Irak Meclisinde bugün gerçekleşen oylamada adaylık başvuru süresinin 3 gün uzatılması onaylandı.

Irak'ta 329 sandalyeli Mecliste 265 vekil hazır bulunuyorken, söz konusu karar 203 milletvekilinin onay vermesiyle alındı.

“YETERLİ SAYI SAĞLANAMAMIŞTI”

Irak Meclisi, Ekim 2021’de düzenlenen genel seçimlerin ardından ilk oturumunu 9 Ocak'ta gerçekleştirmişti. Yasaya göre ilk oturumdan sonra 30 gün içinde Mecliste cumhurbaşkanının seçilmesi gerekirken yeterli sayıda milletvekili katılmadığı seçim yapılamamıştı.

Bunun üzerine Meclis Başkanı ve iki yardımcısından oluşan Meclis Başkanlığı, cumhurbaşkanlığı adaylık süresini 9 Şubat’tan itibaren 3 gün uzatma kararı almış ancak Irak Yüksek Federal Mahkemesi, yasaya aykırı bulduğu kararın iptaline karar vererek bu sürenin Mecliste yapılan oylamayla uzatılabileceğine hükmetmişti.

IRAK SEÇİM SİSTEMİ

Irak’ta 2005 yılında yapılan siyasi anlaşmaya göre, Cumhurbaşkanlığı makamı Kürtlere, Meclis Başkanlığı Sünnilere ve Başbakanlık Şiilere veriliyor.

Ülkede Kürtlerin temsil edildiği iki büyük partiden KDP, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’yi; Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i aday göstermişti.

ZEBARİ’YE CUMHURBAŞKANLIĞI YOLU KAPANDI

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, mali ve idari yolsuzluklar gibi gerekçelerle adaylığını geçici olarak durdurduğu Zebari için cumhurbaşkanlığı yolunu tamamen kapatmıştı.

Zebari'nin cumhurbaşkanlığı adaylığının reddedildiği karar, temyize açık değil.

MECLİSİN ÜÇTE İKİSİNİN OYU GEREKLİ

Adayların cumhurbaşkanı seçilmeleri için Meclisin üçte ikisinin oyunu alması gerekiyor.

Irak yasalarına göre, cumhurbaşkanı anne ve baba tarafından Iraklı olmalı, yabancı bir ülke vatandaşlığı taşımamalı, 40 yaş ve üzeri olmalı.