Irak’ta ‘ikinci eş’ için devlet memurlarına 8 bin 400 dolar kredi

Irak’ta ‘ikinci eşle evlenmek’ isteyen herhangi bir devlet memuruna 10 milyon Irak dinarı (yaklaşık 8 bin 400 dolar) kredi vereceği bildirildi.

  • 23.10.2020, 16:05:24
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Irak’ta ‘ikinci eş’ için devlet memurlarına 8 bin 400 dolar kredi

Rudaw internet sitesinde yer alan habere göre devlete ait Rasheed Bank’ın, ‘ikinci eşle evlenmek’ isteyen herhangi bir devlet memuruna 10 milyon dinar (8.400 $) kredi vermeyi kararlaştırdı.

Banka sözcüsü Emel El-Şuvaili siteye yaptığı açıklamada, "İkinci bir eşle evlenmek isteyenlerin kredi taleplerinin çokluğu nedeniyle Rasheed Bank, ‘ikinci eşle evlenmek’ isteyen herhangi bir devlet memuruna 10 milyon dinar kredi vermeye karar verdi" dedi.

Rasheed Bank, ülke çapında 138'den fazla şubesiyle Irak'ın en büyük devlet bankalarından biri durumunda.

Kredi almaya hak kazanabilmek için, başvuru sahibi ve ilk eşinin daha önce hükümetten benzer bir yardım almamış olması gerekiyor.

"Başvuran, en az iki yıllık hizmet süresine sahip bir devlet çalışanı olmalıdır." diyen Şuvaili, aynı zamanda bir devlet memurunun da başvuran kişiye kefil olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konumu ne olursa olsun her devlet memurunun krediden yararlanabileceğini belirten Şuvaili, kredinin beş yıl içerisinde geri ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Irak’ta ‘çok eşlilik’ yasal kabul edilirken, bankanın uygulaması ülke çapında kadın hakları savunucularının tepkisini çekti.

Iraklı kadın Rizan El Şeyh, Başbakan Mustafa Kazimi’yi "idari karmaşa" işareti olarak tanımladığı tartışmalı krediyi iptal etmeye çağırdı.