Irak’ta Haşdi Şabi’ye bağlı İmam Ali Tugayları komutanı tutuklandı

Irak’ta ordu ve Haşdi Şabi’ye bağlı silahlı milis grupları arasındaki gerginliğin dozu her geçen gün artarak devam ediyor. Son olarak İran destekli Haşdi Şabi'ye bağlı İmam Ali Tugayları'nın komutan yardımcısı Muhammed El Bawi, Irak güvenlik güçlerince tutuklandı. Bedir Tugayları komutanı Hadi el Amiri ise Muktada el Sadr ile görüşerek Başbakan Mustafa el Kazimi’nin görevden alınmasını ve yerine Hamid El Gazi’nin getirilmesini teklif etti.

  • 30.05.2021, 12:03:28
  • Güncelleme: 11 ay önce
Irak’ta Haşdi Şabi’ye bağlı İmam Ali Tugayları komutanı tutuklandı

Irak’ta İran destekli Haşdi Şabi’ye bağlı silahlı milis grupları ile ordu arasındaki gerginliğin dozu artmaya devam ediyor.

İmam Ali Tugayları komutanı tutuklandı

Irak Network Press’in haberine göre, Artan gerginlik sonrası Haşdi Şabi’ye bağlı İmam Ali Tugayları'nın komutan yardımcısı Muhammed El Bawi, Irak güvenlik güçlerince tutuklandı.

Bedir Tugayları’ndan Başbakan Kazımi görevden alınsın çağrısı

Haşdi Şabi ile Irak ordusu arasında artan gerginlik sonrası ülkede Başbakan Mustafa El Kazımi’nin görevden alınması yönünde çağrılar gelmeye başladı.

Haşdi Şabi’yi oluşturan en büyük milis gruplarından olan Bedir Tugayları komutanı Hadi El Amiri ise ülkenin önde gelen Şii siyasetçilerinden Mukteda El Sadr ile görüşerek Başbakan Mustafa El Kazımi’nin görevden alınmasını istedi.

Amiri, Başbakan Kazımi’nin yerine görev önceki Adil Abdül Mehdi hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri olarak görev yapan Hamid Naim  el Gazi’nin getirilmesini istedi.

Bedir Tugayları Komutanı Hadi El Amiri 

Haşdi Şabi ile güvenlik güçleri karşı karşıya geldi

Haşdi Şabi, Yeşil Bölge’yi abluka altına alarak darbe girişiminde bulundu

Irak’ta Haşdi Şabi komutanlarından Kasım Muslih el-Hafaci’nin tutuklanmasının ardından sokaklara inen milisler Bağdat’ta hükümet konakları ve elçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge’ye baskın düzenlemişti.

Irak’ta Başbakan Mustafa Kazımi’nin evi ve Genelkurmay binasını hedef alarak Yeşil Bölge’yi kuşatan Haşdi Şabi milislerine karşı ordu devreye girerek bölgeye asker gönderdi.