Irak’ta erken genel seçimler ertelenecek mi?

Irak’ta 6 Haziran 2021 tarihinde yapılması planlanan erken genel seçimlerin ertelenebileceği belirtildi.

  • 15.01.2021, 17:33:24
  • Güncelleme: 5 ay önce
Irak’ta erken genel seçimler ertelenecek mi?

Irak parlamentosunda ağırlığı olan bazı gruplar, diğer siyasi grupların karşı çıkmasına rağmen Seçim Komisyonu ile koordineli olarak 6 Haziran'da yapılması planlanan erken genel seçimleri ertelemeye yoluna gidiyor.

Başbakan Mustafa El-Kazımi, 31 Temmuz 2020'de televizyonda yaptığı bir konuşmada, seçimlerin başarısı ve korunması için çalışacağına söz vermişti.

 Bu açıklama, yaklaşık bir yıl süren Ekim 2019'da başlayan kitlesel gösterilerdeki  protestocuların temel taleplerinden birine yanıt olarak geldi.

Arabi 21’e konuşan bazı siyasi uzmanlar, Şii güçlerin sürekli olarak yaptıkları gibi seçimlerin planlandığı zamanda yapılacağı konusunda anlaştıklarına dair bilgi verdi.  Ancak Seçim Komisyonu'ndan önümüzdeki Haziran ayında yapılacak seçimlere hazır olup olmadığı konusunda açıklama istedi.

Kaynaklar, "Komisyonun seçim ve teknik altyapıyı incelemek için iki günlük bir süre talep etti. Son kararı onlar verecek. Bunun için Çarşamba günü Meclis Hukuk komitesinde ağırlandılar” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kaynaklar, “seçimlerin en erken Ağustos ayı ortasında yapılabileceğini, çünkü o zamana kadar seçmen kütüğünün güncellenmesi, ilçeler arasındaki örtüşme ve biyometrik kart sahibi olma gibi hazırlıkların tamamlanabileceğini” açıkladı.

Kaynaklar, "ülke içinde kartlarını güncellemeyen yaklaşık 11 milyon kişi olduğunu, yasaların ise kartın sadece biyometrik olmasını şart koştuğunu" belirtti.

Kaynaklar, "Seçim Komisyonu siyasi güçlerin liderleriyle Perşembe günü bir toplantı daha yapacak. Seçimleri Ekim ayına veya sonrasına ertelemesini bekliyoruz" diye konuştu.

Seçim Komisyonu üzerinde büyük bir baskı var

Irak parlamentosu milletvekili Kazım el-Şammari, Arabi 21’e yaptığı açıklamada seçimlerin ertelenmesi meselesinin bazı siyasi partiler arasında ve medyada tartışıldığını ancak henüz resmi bir sonuç olmadığını söyledi.

El Şammari, siyasi grupların liderleri ve Başbakan Mustafa El-Kazımi ile Yüksek Seçim Komisyonu'nun katılacağı bir toplantıda seçim tarihinin yeniden belirlenebileceğini ifade etti.

El Şammari, "Zaman seçim komisyonu üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya başladı. Seçimlerin 6 Haziran'da hükümetin belirlediği tarihte yapılmasından veya dört beş ay daha ertelenmesinden başka çare yok, çok fazla zamanın kalmadı” dedi.

Siyasetçi İyad Allavi liderliğindeki Irak bloğunun temsilcisi El Şammari hükümeti eleştirerek, "Hükümet, güvenli bir seçim ortamı sağlamak için sahada herhangi bir önlem almadı" diye konuştu.

El-Şammari, "Federal Mahkeme meseleyi çözmeli. Çünkü nihai seçimlerin tarihini belirledikten sonra Parlamento bu süre içinde Seçim Kurulu ile ilgili kanunu çıkarmak zorunda. Çünkü kanununun yokluğu, seçimlerin yapılmasının bir anlamının olmadığı anlamına geliyor. Çünkü sonuçları onaylayan kendisi." dedi.

Yeni gelişmeler

Iraklı parlamenter Casim Al-Bahati iseAmmar el-Hakim önderliğindeki "Hikmet Akımı" bloğu hakkında şunları söyledi:

"Seçim Komisyonu, seçim güvenliğiyle ilgili dosyaların çözümünün kapsamını açıklamadı. Gelecek 6 Haziran’da bunu yapmayı başaracak mı? Çünkü eylemler ve protestolarla ilgili yeni gelişmeler var”

El-Bahati, Arabi 21’e, "Yukarıda belirtilenlere dayanarak, siyasi blokların hazırlıkların gözden geçirilmesi için komisyonun huzurunda genişletilmiş bir toplantı yapma kararına dair baskın bir görüş var. Seçimler geçerli tarihte mi yapılacak yoksa başka bir tarihte mi?” diye konuştu.

Sadr hareketinin lideri Mukteda el-Sadr, Necef'te düzenlediği basın toplantısında, Temsilciler Meclisi seçimlerinin erteleme girişimleri konusunda uyarıda bulundu.

Sadr, "Partilerden ve isyancılardan erken seçimleri iptal etmek veya ertelemek için bazı sesler yükseliyor. Biz onları ertelemeye karşı uyardığımız gibi, herkesin anlayış göstereceğini ve bu seçimlerin başarılı olması için birlikte çalışacağını umuyoruz" dedi.

Sadr, "Vatandaşların kayıtlarını güncellemeyi hızlandırmaları talebini" yineledi.