Irak'ta bilanço ağırlaşıyor

Irak’ta hükümet gösterilerin önüne geçemezken, ülkede 3 gündür süren gösterilerde ölü sayısı 74’e yaralı sayısı ise 3654’e yükseldi.

  • 28.10.2019, 14:27:40
  • Güncelleme: 5 ay önce
Irak'ta bilanço ağırlaşıyor

Irak’ta hükümet gösterilerin önüne geçemezken, ülkede 3 gündür süren gösterilerde ölü sayısı 74’e yaralı sayısı ise 3654’e yükseldi
Irak Parlamentosu'na bağlı İnsan Hakları Komiserliği, ülkeni başkenti Bağdat ile ülkenin orta ve güney vilayetlerinde 3 gündür devam eden gösterilerde  hayatını kaybedenlerin sayısının 74'e yükseldiğini duyurdu.


Aralarında güvenlik görevlileri de olmak üzere yaralı sayısının 3654’e çıktığı aktarılan açıklamada, gösterilerde devlete ve özel şahıslara ait 90 binanın da ateşe verildiği yada tahrip edildiği kaydedildi.


Bu arada Irak’taki Şii Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi güçlerinin halka karşı kullanılmaması yönünde hükümeti uyararak, Haşdi Şabi’ye halkın karşısında yer almama çağrısı yaptı.

Bu arada, cumartesi günü Sadr’a bağlı meclisin en büyük grubu konumundaki Sairun Koalisyonu, muhalefet saflarına katıldığını, halkın talepleri yerine getirilene kadar kendisine bağlı bütün milletvekillerinin mecliste oturma eylemi yapacaklarını duyurmuştu.

İşsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde patlak veren gösteriler halen devam ediyor. 1 Ekim'de başlayan gösteriler Şii dünyasının Irak’ı ziyaret ettiği  Erbain törenleri nedeniyle  bir süre durduktan sonra 3 gün önce tekrar başlamıştı.