Irak Parlamentosu, yeni yılın ikinci haftasında toplanacak

Cumhurbaşkanı Berham Salih tarafından imzalanan cumhuriyet kararnamesine göre, yeni Irak Parlamentosu'nun 10 Ekim'de yapılan genel seçimlerin ardından ilk toplantısını 9 Ocak'ta yapması kararlaştırıldı.
  • 31.12.2021, 18:38:41
  • Güncelleme: 1 ay önce
Irak Parlamentosu, yeni yılın ikinci haftasında toplanacak

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni parlamentonun 9 Ocak 2022 Pazar günü toplanmasına ilişkin Cumhuriyet Kararnamesini imzaladım.” ifadelerini kullandı.

İlk oturumlarında meclis başkanını ve iki yardımcı vekilini seçecek olan 329 sandalyeden oluşan Irak Parlamentosu’nda , daha sonra yeni bir cumhurbaşkanı seçileceği ve parlamentodaki en büyük bloğun liderine hükümeti kurma görevini verileceği bildirildi.

Ülke çıkarlarını koruyacak, egemenliği güçlendirecek ve Iraklıları koruyup hizmet edecek etkin ve muktedir bir hükümetin kurulması yönündeki ulusal beklentinin karşılanmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, bunun gerçekleşmesi için dayanışmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Şii din adamı Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr bloğu, 73 sandalyeyle meclise hakim.

Öte yandan, devlete bağlı silahlı Şii grupların ittifak grubu olan Halk Seferberlik Güçlerini temsil eden El-Fetih İttifakı, önceki parlamentoda 48 sandalyeye sahipken bu seçimlerde yalnızca 17 sandalye kazandı.

YENİ BAŞBAKANI SEÇMEK İÇİN MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Sünnilerin temsilcisi konumundaki Takaddum Partisi ve Azim Koalisyonu arasındaki anlaşmazlık varlığını korurken, Şiilerin temsilcisi konumundaki partiler ise en büyük meclis bloğu, hükümet kurma mekanizması (Sadr’ın talep ettiği ulusal çoğunluk hükümeti mi yoksa Koordinasyon Grubu’nun istediği uzlaşı hükümeti mi olacağı) ve yeni başbakanın seçimi gibi konularda ihtilafa devam ediyor. Mevcut Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin yeni dönemde seçilme şansı hala yüksek. Mukteda es-Sadr, Kazımi’yi desteklerken, Koordinasyon Grubu, Kazmi'nin devam etmesini reddediyor.

Irak Anayasası'na göre, parlamentonun ilk oturumundan sonra 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçmesi gerekiyor. 

  • Kaynak: Şarkul Avsat