Irak Cumhurbaşkanı Salih itidal çağrısında bulundu

Irak Cumhurbaşkanı Salih, Bağdat’ta yaşanan olaylar hakkında itidal çağrısı yaptı.
  • 05.11.2021, 22:10:58
  • Güncelleme: 11 ay önce
Irak Cumhurbaşkanı Salih itidal çağrısında bulundu

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, başkent Bağdat'ta seçim sonuçlarına itiraz gösterilerinde çıkan olayların ardından "itidal ve kamu güvenliğinin korunması" çağrısında bulundu.

Salih, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, barışçıl gösterilerin anayasada garanti edilen bir hak olduğunu, "barışçıl ve yasal çerçevenin dışına çıkılmaması gerektiğini" belirtti.

Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında yaşanan çatışmaların talihsiz ve kabul edilemez olduğunu kaydeden Salih, yaşananların tekrar etmemesi ve olaylarla ilgili açılacak soruşturmanın takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

İtidal çağrısında bulunan Salih, "Kamu güvenliğinin korunması ulusal bir görevdir. Herkesin temkinli davranması ve ulusal çıkarları her şeyin üstünde tutması gerekir." ifadesini kullandı.

Bağdat’ta Yeşil Bölge önünde, seçim sonuçlarına itiraz eden yüzlerce kişi ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, olaylarda 27'si göstericilerden geri kalanı güvenlik güçlerinden 125 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

 

FETİH KOALİSYONU: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Irak’ta Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri, Bağdat'ta seçim sonuçlarını protesto eden göstericilere güvenlik güçlerinin ateş açtığını belirterek, olayda ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

Amiri, Yeşil Bölge önünde, seçim sonuçlarını itiraz eden göstericileri hedef alan saldırı sonrası yazılı açıklama yaptı.

“Hükümet güçlerinin oyları çalınan sivil göstericilere karşı muamelesini şiddetle kınıyoruz.” diyen Amiri, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu eylemciler arasında ölü ve yaralıların olduğunu aktardı.

Şii lider, göstericilere ateş açma talimatı verenler hakkında yargının harekete geçmesini istedi.

Öte yandan seçimin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da, yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçlarına itiraz gösterileri ne devleti küçümsemeye ne de devletin göstericilere karşı şiddet kullanmasına dönüşmemelidir.” ifadelerine yer verdi.

 

BAĞDAT’TA SEÇİM ARBEDESİ