Irak Başbakanı Kazımi'ye İran'da "çağrı" müzikli karşılama

İran'ın başkenti Tahran'a resmi ziyaret gerçekleştiren Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Karşılama sırasında Çağrı filminin müziği çalındı.
  • 12.09.2021, 17:04:13
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Irak Başbakanı Kazımi'ye  İran'da "çağrı" müzikli karşılama

Irak Başbakanı Kazımi'nin resmi törenle karşılandığı İran'da protokol geçisi sırasında Çağrı filminin müziği çalınması dikkatlerden kaçmadı.

 

 

Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Reisi, iki ülke arasında vize uygulamasının kaldırıldığını açıkladı. Reisi, Irak ile İran'ın derin ilişkilerinin olduğunu belirterek, el-Kazımi'nin iki ülke arasında vizenin kaldırılmasını ve Erbain ziyareti için İran'ın kontenjanının artırılmasını onayladığını söyledi.

"Düşman" olarak nitelendirdiği güçlerin çabalarına rağmen İran ile Irak arasında iyi ilişkilere şahit olmayı temenni ettiklerini aktaran Reisi, para transferi ve bankacılık faaliyetlerini de ele aldıklarını söyledi.

Tahran'a ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini ve bunun da iki ülke arasındaki ilişkilerin öneminin bir göstergesi olduğunu belirten Kazımi de 1400 kilometrelik ortak sınıra sahip oldukları İran ile iyi ilişkiler istediklerini söyledi.

Tahran yönetimi, vizelerin kaldırılması ile ilgili daha önce de Bağdat'a teklifte bulunmuştu ancak Irak tarafı bunu kabul etmemişti.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber