İngiliz çocuklar eşi görülmemiş krizin eşiğinde

İngiltere'de bir ay içinde akıl sağlığı sorunları nedeniyle tedaviye başvuran 18 yaş altındaki 420 bin çocuk tüm zamanların rekorunu kırarak korkutucu bir istatistiğe sebep oldu.
  • 23.05.2022, 15:39:30
  • Güncelleme: 1 ay önce
İngiliz çocuklar eşi görülmemiş krizin eşiğinde

İngiltere’de yayın yapan The Guardian’ın haberine göre, ülkede geçen ay 400 binden fazla çocuk ve genç, ruh sağlığı sorunları nedeniyle tedavi gördü, bu istatistik, 18 yaş altı çocukların ruh sağlığı hakkında eşi görülmemiş bir krize dair uyarılara yol açıyor.

Uzmanlar, Kovid-19'un okul çağındaki çocuklar arasında kaygı, depresyon ve kendine zarar verme gibi sorunları ciddi şekilde artırdığını ve uzman yardımına olan ihtiyaçlarını sürdürülemez bir noktaya getirdiğini belirtti.

İngiltere’de sosyal sağlık raporları, yaşanan bu gelişmenin, 2016'da kayıtların kayda alınmaya başlamasından bu yana en yüksek sayı olduğunu gösteriyor.

Haberde, akıl sağlığı üzerine çalışan STK’ların, tüm zamanların en yüksek sayıda gencinin psikolojik destek almasını memnuniyetle karşıladığı kaydedildi.

STK’lar, sayıların, yardıma ihtiyacı olan gerçek insan sayısı adına buzdağının görünen kısmı olduğundan ve 18 yaş altı zor durumdaki pek çok kişinin toplumsal baskıyla karşılaşmaktan korktuğu için yardımdan mahrum kaldığını bildirdiler.

“BU DURUM SÜRDÜRÜLEMEZ”

İngiliz araştırma merkezi “Young Minds”ın dış ilişkiler başkanı Olly Parker veriler hakkında, “Gençlerin akıl sağlığında eşi görülmemiş bir kriz var. Sosyal sağlık raporları, yardıma ihtiyaç duyan rekor sayıdaki genci göz önüne seriyor” diyerek “Devletten destek alan rekor sayıda çocuk ve genç bize gençlerin ruh sağlığındaki krizin şu anda yukarı doğru kırılmakta olan bir dalga olduğunu söylüyor.” açıklamasında bulundu.

Parker, “18 yaşından küçüklerin daha fazla psikolojik destek alması olumlu olsa da yardım arayan gençlerin sayısındaki artış amansız ve sürdürülemez.” ifadelerini kullandı.