İngiliz tarihçi: Savaş Rusya'nın zaferiyle sonuçlanacak

İngiliz tarihçi Orlando Figes, Batı'nın Moskova ile ilişkilerinde yaptığı affedilemez hataların Rusya'nın emperyalist emellerinin yeniden canlanmasına yol açtığını kaydederek Ukrayna’daki savaşın Rusya'nın zaferiyle sonuçlanacağını söyledi
  • 29.11.2022, 12:32:54
  • Güncelleme: 2 ay önce
İngiliz tarihçi: Savaş Rusya'nın zaferiyle sonuçlanacak

İngiliz tarihçi Orlando Figes, Die Welt'e verdiği röportajda Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi.

Figes, Batı'nın Moskova ile ilişkilerinde yaptığı affedilemez hataların Rusya'nın emperyalist emellerinin yeniden canlanmasına yol açtığını belirterek, “Rus lider Vladimir Putin, Büyük Rusya'yı eski sınırlarına geri döndürmeye çalışıyor. Bu bağlamda, düşmanlıklar çok uzun süre devam edecek. Savaş kaçınılmaz olarak Rusya’nın zaferiyle sonuçlanacak. Çünkü neyin "zafer" olarak adlandırılacağını belirleyecek olan Putin’in kendisi.” dedi.

Moskova Patrikhanesinin Putin üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğuna inanan İngiliz tarihçi, şu anki Moskova ve Tüm Rusya Patriğinin de Sovyetler Birliği tarafından yok edilen o “dini dünyayıgeri getirmeye çalıştığını söyleyerek,  “Bu, emperyalist bir projeden başka bir şekilde yorumlanamaz. Patrik, uzun zamandır kutsal bir misyon peşinde koşuyor. bu da Ukrayna'yı Büyük Rusya'ya katmaktan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber