İngiliz kabinesinde İslam düşmanlığı

Demokrasinin beşiği olarak gösterilen İngiltere'de kısa bir dönem Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Nusrat Ghani, görevinden Müslüman olduğu için alındığını öne sürdü.
  • 23.01.2022, 13:42:23
  • Güncelleme: 1 yıl önce
İngiliz kabinesinde İslam düşmanlığı

İngiltere’de kısa süre de olsa ilk Müslüman bakan olarak görev yapan Nusrat Ghani, dini inancından dolayı Ulaştırma Bakanlığı görevinden alındığını öne sürdü.

Muhafazakar Parti’den Ulaştırma Bakanı seçilen Ghani, görevden alındıktan sonra ilk kez konuştu.

Ghani, The Sunday Times gazetesine verdiği demeçte, 2020’nin Şubat ayında Başbakan Boris Johnson’ın kabine değişikliğine gitmesiyle görevden alınmıştı.

TEHDİT EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Kendisini aşağılanmış ve güçsüz hissettiğini belirten Ghani, konuyu gündeme getirmeye devam etmesi durumunda "meslektaşları tarafından dışlanacağı" ve "kariyeri ile itibarının yok edileceği" konusunda uyarıldığını, bunun üzerine sessiz kaldığını iddia etti.

O zamandan beri milletvekili olmaya devam etmek isteyip istemediğini düşündüğünü kaydeden Ghani, "Bunun partiye olan inancımı sarsmadığını iddia etmeyeceğim" ifadesini kullandı.

MÜSLÜMAN OLMASI MESELE HALİNE GELDİ

Başbakanlıktaki bir toplantıda kendisine parti grubu liderlerinden birinin Müslüman olmasını gündeme getirdiğini söylediğini belirten Ghani, “Kabine değişikliği sonrası parti grubu liderleriyle yapılan toplantıda beni kovma kararının arkasındaki düşüncenin ne olduğunu ve değişiklikle ilgili 10 Numara'da (Başbakanlık) ismim geçtiğinde ruh halinin nasıl olduğunu sordum. Başbakanlıktaki kabine değişikliği toplantısında Müslümanlığımın bir mesele olarak gündeme getirildiği, Müslüman kadın bakan konumumun meslektaşlarımı rahatsız ettiği ve partiyi İslamofobi iddialarına karşı yeterince savunmadığım için sadık olmadığıma dair endişeler olduğu söylendi” ifadelerini kullandı.

Ghani'ni açıklamaları, Başbakan Boris Johnson karşıtı vekillere bakanlar ve danışmanlar tarafından şantaj yapıldığı iddiasının ardından geldi.

JOHNSON HÜKÜMETİNDEN ŞANTAJ

Başbakanlıkta salgın kısıtlamalarının ihlal edildiği partiler nedeniyle Johnson'ı ilk eleştiren Muhafazakar milletvekili arasında yer alan William Wragg, 20 Ocak'ta yaptığı açıklamada, milletvekillerinin seçim bölgelerinden devlet fonlarının geri çekilmekle tehdit edildiğini söylemişti.

Avam Kamarası Standartlar Komitesinin İşçi Partili Başkanı Chris Bryant ise iktidar partisi grup liderleri tarafından tehdit edildiğini öne süren "yaklaşık bir düzine" Muhafazakarla konuştuğunu belirtmişti.

Ghani, Theresa May'in başbakanlığı döneminde Ocak 2018'de bakanlık görevine getirilmiş, Johnson'ın 12 Aralık 2019 seçimlerinde tek başına iktidara gelmesinden birkaç ay sonra da kabine dışı kalmıştı.