İklim değişikliği için her yıl 2 trilyon dolara ihtiyaç var

BM tarafından desteklenen bir raporda, İklim değişikliğinin etkileriyle mücadele için yıllık 2 trilyon doların üzerinde yatırıma ihtiyaç olduğu belirtildi. 
  • 08.11.2022, 12:30:33
  • Güncelleme: 2 ay önce
İklim değişikliği için her yıl 2 trilyon dolara ihtiyaç var

Birleşmiş Milletler (BM) destekli bir rapora göre, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden kaçınmak için gelişmekte olan ve yükselen ülkelerin 2030 yılına kadar yıllık 2 trilyon doların üzerinde yatırım yapmasına ihtiyaç var.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’ndan (COP27) önce yayınlanan raporda, emisyonları azaltmak, dayanıklılığı artırmak, iklim değişikliğinin neden olduğu zararla başa çıkmak, doğayı ve toprağı eski haline getirmek için finansmana ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı.

COP27’ye ev sahipliği yapan Mısır ve COP26’nın düzenlendiği İngiltere tarafından hazırlanan raporda, “Dünyanın, 2030 yılına kadar Çin dışındaki gelişmekte olan ülkeler için ihtiyaç duyulacak 1 trilyon dolarlık dış finansmanı artırabilecek iklim finansmanı konusunda bir atılıma ve yeni bir yol haritasına ihtiyacı var” denildi.

Salı günü yayınlanan rapora göre, finansmanın yaklaşık 1.4 trilyon doları yerel olarak özel ve kamu kaynaklarından gelmeli.

Çin dışındaki yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerdeki mevcut yatırımlar yaklaşık 500 milyar dolar.

Raporun yazarlarından biri olan Vera Songwe, “Bugün kalkınma zorluklarını çözmek, önemli ölçüde iklim finansmanının kilidini açmaya bağlı” dedi.

Songwe, “Bu da, ülkelerin özel sektör yatırımlarını ve hayırsever bağışları harekete geçirmeye yardımcı olmak için çok taraflı kalkınma bankalarından düşük maliyetli ve sürdürülebilir finansmana erişmeleri gerektiği anlamına geliyor” diye ekledi.

Raporda ayrıca, gelişmiş ülkelerin hükümetlerinden hibe ve düşük faizli kredilerin yılda yaklaşık 30 milyar dolardan 2025 yılına kadar iki katına çıkarak, 60 milyar dolara yükseltilmesi çağrısında bulunuldu.

Mısır’daki iklim zirvesindeki delegelerin Çarşamba günü finansman konularına odaklanması bekleniyor.

  • Kaynak: Şarkul Avsat