İkinci el araç satışta yüzde 50 düşüş!

İkinci el araç satışında yüzde 50 oranında düşüş olduğu belirtilidi. Yetkililer araç satışlarının yaz sonunda normale dönceği düşüncesinde.
  • 05.08.2022, 10:40:51
  • Güncelleme: 2 hafta önce
İkinci el araç satışta yüzde 50 düşüş!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, mayıs ve haziran ayında ikinci el araç satışlarının yüzde 40-50 arasında düştüğünü söyledi.

İkinci el otomotiv sektöründe bu nedenlerle bir sakinlik yaşanıyor. İkinci el araç satışında yüzde 50’ye yakın düşüş yaşandığını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, “İkinci el otomotiv sektörü son geçtiğimiz 1 aya kadar iyiydi. Bayram tatilinin girmesi ve tatil nedeniyle herkes araç ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya da memleketlerine döndü. Satışlarımızda yüzde 40-50 arasında düşüş olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Çok artış olmaz

Eylül gibi otomotiv piyasasının normale dönebileceğini ifade eden Fahrettin Batı, “İnsanlar tatilden döndüğünde okulların açılması sürecinde herkesin sıfır ya da ikinci el araç ihtiyacı olacak. Bundan dolayı piyasanın 15 Ağustos’tan itibaren normale döneceğini düşünüyoruz. Şu anki darlığı aşacağız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Önümüzdeki süreçte fazla fiyat artışı oluşmayacağını ifade eden Batı, “Şu anda satışlar stabil hale geldi. Ayın 2-3’ü itibarıyla otomobil fiyatlarında yüzde 3-5 arasında sıfır araçlarda artış oldu. Bu ikinci ele yansımayacak. İkinci el piyasasında bir miktar köpük oluşmuştu ve o köpüğü dengeleyecek ikinci el piyasası. Çok artış asla öngörmüyoruz” dedi.

Çin-Tayvan gerilimi kritik

Otomobil bayilerine fazla araç gelmediğini belirten Batı, şöyle devam etti:

“Bunun sebebi herkesin bildiği gibi birkaç yıldır süren çip krizi ve kablo krizinden kaynaklı. Bir bayi yaklaşık 1 ayda yüz araç satacak kapasitesi varsa maksimum 20-25 araç arası geliyor ve bunu herkese yetiştiremiyorlar. Bu kısıtlama biraz daha devam edecek. Ama Çin ve Tayvan arasında olabilecek olası savaş pozisyonu her şeyin önüne geçti. Elektronik, otomobil ve çiple ilgili malzeme, dünyada üretilen çipin 3’te 2’den fazlası Tayvan’da üretiliyor. Orada olacak askeri hareket ya da başka bir şey dünyadaki elektronik, araçlar, uçaklar da dahil edilebilir, TV, laptop aklınıza gelen her şeyde ciddi bir fiyat artış olabilir. Umarım böyle bir şey gerçekleşmez. Olursa dünya için iyi olmaz ve bu sorun büyüyüp gider.”

  • Kaynak: Yeni Akit